Ekomural w sercu Śląska. Weź nie smoguj

Mural został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwsza tego typu praca na Śląsku, która powstała dzięki Grupie TAURON. Na muralu można zobaczyć jednego z ojców polskiej niepodległości, czyli Wojciecha Korfantego.

Do przygotowania malowidła wykorzystana została specjalna farba, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. 1 m2 pokryty tego rodzaju farbą redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza. ? Walczymy o wyższą jakość życia naszych klientów. Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury. Na tym opiera się nasz Zielony Zwrot, czyli działania dzięki którym chcemy aby TAURON, jako grupa energetyczna była liderem rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce ? mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce. – Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2 przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog ? mówi Małgorzata Mańka ? Szulik, prezydent Zabrza.
Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org. – Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów ? przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.
Na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 znajdującej się w centrum Zabrza, mieszkańcy mogą zobaczyć ekomural, który ma 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Polski. – Z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości zrealizowaliśmy szereg działań o charakterze patriotycznym. W sposób szczególny chcieliśmy uczcić Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Zapowiedzieliśmy, że powstanie mural, który oddaliśmy właśnie do użytku. Dzięki muralowi Zabrze zyskało superścianę o supermocach z wizerunkiem superbohatera ? wyjaśnia Wojciech Ignacok.
Weź nie smoguj
#WeźNieSmoguj – to hasło przewodnie akcji edukacyjno-informacyjnej organizowanej przez TAURON. W specjalnym filmie animowanym i e-booku firma obala mity dotyczące ogrzewania.
Z materiałów przygotowanych w ramach akcji można dowiedzieć się na przykład dlaczego elektrociepłownia jest najbardziej ekologicznym źródłem wytwarzania ciepła w miastach, czemu ogrzewanie sieciowe opłaca się bardziej niż domowy piec na węgiel i w końcu, czemu ciepło z sieci przeciwdziała powstawaniu smogu.
Materiały przygotowane przez Spółkę są wykorzystywane przez nauczycieli w ramach edukacji proekologicznej i prospołecznej – podczas lekcji biologii, geografii czy lekcji wychowawczych.