Ruszają badania przesiewowe pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Od czwartku do niedzieli (7-10 maja) pracownicy kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. w Rybniku, Gliwicach i Katowicach, gdzie w ostatnim czasie odnotowano zwiększone zagrożenie epidemiczne, przejdą badania przesiewowe na obecność wirusa SARS-CoV-2. Testy mają objąć w PGG S.A. prawie 4 tys. górników, którzy nie wykazują objawów zakażenia.
Decyzję o przeprowadzeniu testów przesiewowych na Górnym Śląsku podjął w środę po naradzie u wojewody śląskiego w Katowicach główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
– Będą to bardzo duże badania przesiewowe ? zapowiedział Jarosław Pinkas, dodając, że w różnych miejscach regionu pobranych zostaną tysiące próbek, które trafią następnie do laboratoriów poza województwem śląskim, gdzie potencjał badań jest większy.
W województwie śląskim, koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek, w największej z nich – Polskiej Grupie Górniczej – zakażonych jest ok. 360 pracowników, a prawie 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. W trzech kopalniach PGG S.A. na wniosek dyrekcji zakładów z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję, a wszyscy pracownicy tych kopalń wyznaczeni zostali do badań przesiewowych.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zapowiedział w czwartek, że pierwszego dnia akcji przebadanych ma zostać łącznie ok. tysiąca górników ze wszystkich spółek.
– Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem Covid-19 ? powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
W Ruchu Jankowice kopalni zespolonej ROW do niedzieli wymazy pobrane zostaną u 1,2 tys. pracowników. W czwartek próbki mają zostać pozyskane od pierwszych dwustu osób. Specjalny namiot medyczny ustawiono przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku Orzepowicach, a procedura odbywać się będzie w trybie tzw. drive-thru, czyli z samochodów. Pracownicy dojadą do punktu poza godzinami pracy w kopalni własnymi autami – celowo wykluczono dowożenie grup np. autobusami, aby nie powodować ryzyka przenoszenia infekcji. Do pomocy przy rejestracji badanych kopalnia ROW oddelegowała do Orzepowic dodatkowych pracowników administracji, którzy wspomogą służby sanitarne. W piątek, sobotę i niedzielę włącznie grupy badanych będą liczniejsze niż pierwszego dnia akcji (po 350-400 osób).
Bardzo podobnie testy przesiewowe mają przebiegać w przypadku górników kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, gdzie przebadanych zostanie także 1,2 tys. osób. Punkt pobierania próbek zlokalizowano w szpitalu MSW przy ul. Poniatowskiego w centrum miasta. Wymazy zostaną pobrane pierwszego dnia od grupy ok. 60 osób m.in. od ratowników górniczych, pracowników działu wentylacji, służb dyspozytorskich i in. W piątek, sobotę i niedzielę katowicki punkt pobrań przyjmie kilkusetosobowe grupy pracowników kopalni Murcki-Staszic.
Najwięcej pracowników, bo 1,4 tys., wyznaczono do badań przesiewowych w gliwickiej kopalni Sośnica. Namiot medyczny działać ma przy Szpitalu Miejskim nr 4 w centrum Gliwic. Za jego instalację odpowiedzialni byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze stacjonującego w mieście batalionu 13 Śląskiej Brygady OT. Do niedzieli włącznie wymazy pobierane będą u grup pracowników Sośnicy liczących od 200 do 400 osób każdego dnia.