1-15 czerwca 2022 roku

Ochrona przyrody

Zielone miasta ? stołówka owadów

Bez owadów nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Owady są odpowiedzialne za zapylanie wielu owoców, warzyw i kwiatów. Bez nich nie byłoby wielu produktów, by wspomnieć tylko o miodzie, wosku pszczelim czy jedwabiu.
Owady żywią się pozornie nieskończoną gamą pokarmów. Wiele jest wszystkożernych, co oznacza, że mogą jeść rośliny, grzyby, martwe zwierzęta, rozkładającą się materię organiczną i to, co napotkają w swoim środowisku. Jeszcze inne mają mocno wyspecjalizowaną dietę, co oznacza, że aby przetrwać, muszą polegać tylko na jednej konkretnej roślinie, a czasem nawet jednej części konkretnej rośliny.
Wiele owadów jest drapieżnych lub pasożytniczych, zarówno na roślinach, jak i na innych owadach lub zwierzętach, w tym ludziach. One także są ważne w przyrodzie, pomagając utrzymać równowagę w naturze i kontrolować populacje szkodników (owadów lub chwastów) na tolerowanym poziomie. Owady to także bardzo ważni ?porządkowi? naszych lasów ? bez owadów, które pomagają rozkładać i usuwać odpady, martwe zwierzęta i rośliny gromadziłyby się w naszym środowisku. Owady są w końcu także jedynym źródłem pożywienia dla wielu płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zresztą one same są także bogatym źródłem białka, witamin i minerałów i są cenionym przysmakiem w wielu krajach trzeciego świata. Do najpopularniejszych należą cykady, szarańcza, modliszki, pędraki, gąsienice, świerszcze, mrówki i osy.
Owady są coraz bardziej zagrożone wyginięciem z powodu błyskawicznie narastającego kryzysu klimatycznego. Masowe stosowanie chemikaliów w rolnictwie odbiło się na tych w pobliżu pól uprawnych i plantacji. I mimo że powszechnie mówi się o zrównoważonym rozwoju w rolnictwie, rola owadów została w dużej mierze zignorowana. Dlatego tak ważne jest, żeby dać im należną uwagę i zastanowić się, co możemy robić, aby je chronić, bo bez nich jest mało prawdopodobne, żebyśmy przetrwali.

Szalone ogrody.

Do łask wracają łąki kwietne i przydomowe ogródki, które są mniej idealne i nie tak perfekcyjnie zadbane. Pozostawienie nieskoszonego trawnika nie jest niechlujstwem ? jest dbaniem o przyrodę. A gdy na trawniku nie brakuje także innych roślin i kwiatów, stanie się on szybko jedzeniem i schronieniem wielu owadów.

Sadź lokalne rośliny.

Roślinność na Ziemi staje się zbyt uporządkowana i jednolita, a coraz większe gospodarstwa produkują jednolite plony. Dlatego we własnym ogrodzie warto sadzić lokalne kwiaty, krzewy i drzewa. Dobrze pamiętać także o roślinach miododajnych ? lipy, akacje, głogi, klony i jawory stanowią przyjazne miejsce dla wielu owadów latających. W ogrodzie lepiej także unikać stosowania pestycydów i herbicydów.

Kupuj lokalne warzywa i owoce.

W wersji idealnej najlepiej kupować żywność, która została wyprodukowana bez użycia pestycydów. Ważne jest jednak, żeby kupować jak najwięcej lokalnej, nieprzetworzonej żywności.

Nie kupuj ubrań i rzeczy, których nie potrzebujesz.

Najbardziej zrównoważony element garderoby lub mebel to ten, który już został przez nas wcześniej kupiony. Uprawa bawełny i pozyskiwanie materiałów takich jak drewno szkodzi bezkręgowcom, ale także całej planecie. Wylesianie i rozwój bardzo intensywnej hodowli to dwa z największych problemów tych zwierząt. Dlatego warto się zastanowić przed kupieniem nowej rzeczy, czy naprawdę jej potrzebujemy. Rzeczami można się także wymieniać, pożyczać je, a gdy już nie nadają się do użytku ? w jak największym stopniu poddawać recyklingowi.

Rozmawiaj o tym.

Warto rozmawiać, szczególnie z dziećmi, o tym, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu owady. Zabierz dzieci na poszukiwanie i obserwację ich wielu rodzajów, zbudujcie dla nich dom w ogródku albo w parku. Warto też pozbyć się strachu przed owadami i uczyć dzieci szacunku do nich.
Miejska roślinność to nie tylko ozdoba, ale też dom i stołówka dla wielu owadów. Nie można lekceważyć ich znaczenia ? są one nieodłączną częścią ekosystemu i mają wpływ nie tylko na nasze otoczenie i zdrowie. Nie jest jeszcze za późno, żeby im pomóc. Im więcej osób wie o znaczeniu bezkręgowców, tym lepiej, a każdy może coś zrobić, aby pomóc.

Powszechne pożyteczne owady:

? Motyle ? są ważnymi zapylaczami. Różnorodność gatunkowa i zagęszczenie motyli wskazują na duże zróżnicowanie roślin na danym obszarze.
? Ważki ? potrzebują czystych systemów wodnych i dlatego są dobrym wskaźnikiem zdrowia lokalnych systemów.
? Koniki polne ? są istotnym elementem łańcucha pokarmowego, będąc ważnym źródłem pożywienia dla wielu ptaków. Koniki polne i owady takie jak świerszcze są często spożywane przez ludzi, ponieważ są bogate w białko.
? Mrówki ? działają jak padlinożercy, żywiąc się odpadami organicznymi i innymi martwymi zwierzętami. Mrówki również napowietrzają glebę.
? Dzikie pszczoły miodne ? odgrywają ważną rolę w zapylaniu gatunków leśnych, wpływając na zapylanie krzyżowe i utrzymanie zmienności w obrębie gatunku.
? Osy ? pożerają szkodniki, w tym mszyce i gąsienice. Osy są również dobrymi zapylaczami.
? Świetliki ? są dobrym wskaźnikiem zdrowego środowiska, a zwłaszcza systemu wodnego. Są dobrymi zapylaczami i naturalnymi środkami do zwalczania szkodników w kilku ekosystemach.

Hanna KrzyżowskaEkologiczne wiadomości

Nowe badania puszczy amazońskiej. Naukowcy zebrali ponad 154 tys. zapisów obrazów z fotopułapek z amazońskiego lasu deszczowego, rejestrując 317 gatunków ptaków, ssaków i gadów. Fotopułapki to zakamuflowane kamery rozmieszczone strategicznie w całym lesie, które wykrywają ruch. Jest to pierwsze badanie, które kompiluje i standaryzuje zdjęcia wykonane przy ich użyciu z całej Amazonii na taką skalę i obejmuje Brazylię, Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę Francuską, Peru, Surinam i Wenezuelę. Pozyskany w ten sposób zestaw danych otwiera możliwości nowych badań nad fragmentacją lasów, utratą siedlisk, zmianą klimatu i spowodowaną przez człowieka utratą zwierząt w jednym z najważniejszych i zagrożonych środowisk tropikalnych na świecie.
Park Narodowy Komodo nadzieją dla mant. Nowe badanie wykazało, że Park Narodowy Komodo w Indonezji ma skupisko 1085 mant rafowych, obecnie sklasyfikowanych jako gatunek narażony na wyginięcie. Park ten jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i obejmuje ponad 1800 kilometrów kwadratowych wysp i oceanu. Zwabione przez bogate w plankton wody parku manty gromadzą się tu, aby znajdować pożywienie, rozmnażać się i czyścić.
Eksperci twierdzą, że lokalizacje takie jak Komodo odegrają ważną rolę w ochronie gatunku przed wyginięciem. Manty zagrożone są działalnością połowową, jednak eksperci twierdzą, że na gatunek wpływa również turystyka i zmieniająca się dynamika oceanu, a także inne stresory, które odbijają się na ich populacjach. Gatunek ten jednak znalazł bezpieczną przystań w Parku Narodowym Komodo, pasie wód wokół Indonezji.
ONZ zgłasza potencjalne naruszenia w indonezyjskim projekcie turystycznym. Specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka ponownie wyraził zaniepokojenie domniemanymi naruszeniami wobec rdzennych społeczności, które są przenoszone w ramach projektu rozwoju turystyki w Indonezji. Indonezyjski rząd przewiduje budowę Nowego Bali w regionie Mandalika na wyspie Lombok, obejmującego kurorty, hotele i tor wyścigowy, pod budowę którego przenosi 121 gospodarstw domowych. Sprawozdawca ONZ mówi, że istnieją obawy dotyczące kwestii warunków, w jakich członkowie społeczności są przemieszczani, ich zgody na to, wysokości rekompensaty oferowanej przez rząd oraz warunków ich przesiedlenia.
Organizacje pozarządowe wezwały głównego sponsora projektu Mandalika o wartości 3 mld dolarów, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, do zaprzestania finansowania projektu w świetle tych zarzutów.
Sadzenie drzew i krzewów wspomaga powrót ptactwa. Naukowcy z Uniwersytetu La Trobe w Australii przyglądają się, jak ponowne sadzenie drzew i krzewów na polach uprawnych pomaga powracać ptakom leśnym. Odkryli oni, że zwiększenie ilości roślinności na otwartych terenach rolniczych z 1 do 10 proc. doprowadziło do podwojenia liczby gatunków ptaków leśnych.

?