Nowe rozwiązania, nowe trendy
Prąd z dachu i nie tylko ? panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE, a ostatnie lata były najlepszymi w historii jej rozwoju. Jak wygląda obecna sytuacja tej branży i jakie są prognozy? Od przeszło dwóch lat fotowoltaika w Polsce staje się coraz popularniejsza. Jej całkowita moc na koniec 2020 roku wyniosła niemalże 4 GW, co oznaczało aż 200-proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W ubiegłym roku przekroczyła ona już 6 GW. Taki przyrost zapewnił Polsce miejsce w pierwszej czwórce krajów Unii Europejskiej pod względem nowych mocy w fotowoltaice. Dynamika rozwoju polskiego rynku utrzymywała się więc na tak wysokim poziomie, że nasz kraj uplasował się w ścisłej czołówce europejskiej, po Niemczech, Holandii i Hiszpanii.
Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Żeby jeszcze bardziej szczegółowo zobrazować te dane ? według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3935,74 MW, czyli wzrosła o 2463 MW rok do roku. Z końcem ubiegłego roku moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła już przeszło 7122 MW, co z kolei oznacza wzrost o 92,3 proc. w stosunku do podobnego okresu w 2020 roku. Jednocześnie powstało 48 160 nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 421,5 MW, co stanowiło prawie wszystkie nowe instalacje OZE. Warto odnotować, że fotowoltaika w Polsce, inaczej niż w innych krajach europejskich, ma obecnie charakter prosumencki. W ubiegłym roku mikroinstalacje stanowiły ponad 70 proc. mocy pochodzącej z fotowoltaiki. Wynika to z jednej strony z zainteresowania produkcją energii we własnym zakresie, szczególnie przy niepewnej obecnie sytuacji polityczno-gospodarczej, ale także z dostępnych programów wsparcia i regulacji prawnych, na przykład korzystnych ulg podatkowych.
Prognozy zmian.
Ten trend może jednak niebawem się zmienić. Prognozy przewidują, że w latach 2022 i 2023 udział mocy farm fotowoltaicznych zrówna się z udziałem mikroinstalacji, a rynek zmieni się na bardziej zrównoważony. Powinno to także umożliwić zrealizowanie zakładanych unijnych celów, których osiągnięcie, nawet przy tak dynamicznym wzroście, nie byłoby możliwe przy rynku prosumenckim. I choć spowolnienie dotknie segmentu mikroinstalacji, to cały rynek fotowoltaiki jest elastyczny, skalowalny, a przede wszystkim działający w wielu niszach i segmentach rynku. Prognozy na ten rok wskazują, że rynek prosumencki się nasyca, a kolejne lata będą oznaczać stabilny, wolniejszy rozwój. Powodem tego zwolnienia jest też zmiana zasad rozliczania energii z prosumenckich instalacji. Wciąż pomaga to jednak oszczędzić na rachunkach i uniezależnić się od tych, które ? jak pokazują ostatnie miesiące ? mogą jeszcze drastycznie wzrastać.
Innowacje w branży.
Wiele firm zajmujących się fotowoltaiką wprowadza także innowacyjne rozwiązania, jak magazyny energii czy nowe formy paneli fotowoltaicznych. Nowych rozwiązań jest jednak o wiele więcej ? zamiast tradycyjnych paneli można bowiem zamontować fotowoltaiczne dachówki, a firmy prześcigają się w kreatywnych metodach pozyskiwania energii słonecznej, jak system zintegrowanych soczewek mających skupiać wiązki światła czy odwróconych paneli słonecznych, które mają wytwarzać energię elektryczną nocą. Innym pomysłem są także przezroczyste okna słoneczne, które mogą zabierać tyle energii, ile panele na dachu, ale jednocześnie mogą być zastosowane na budynkach czy w szybach samochodowych. To wszystko świadczy też o tym, że mimo spowolnienia w branży firmy przygotowują się na jej dalszy rozwój i wzrost mocy pochodzącej z fotowoltaiki i słońca. Należy także pamiętać, że rynek związany z fotowoltaiką to nie tylko produkcja czy sprzedaż, ale także cała branża wokół niej. Szacuje się, że boom na rynku sprawił, że w branży fotowoltaicznej zatrudnionych jest ponad 35 tys. osób. Gdy dodać do tego osoby pracujące czasowo ? stanowi to już sporą grupę interesariuszy. Bardzo więc prawdopodobne, że fotowoltaika w Polsce rozpoczęła transformację energetyczną jako nie tylko najważniejszy obszar inwestycyjny OZE, ale w całej elektroenergetyce.
Hanna Krzyżowska
Ekologiczne wiadomości
Nabór wniosków na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z województwa śląskiego. Dofinansowanie wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a wnioski należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach do 16 maja 2022 roku lub do wyczerpania środków. Kwota alokacji do dofinansowania w formie dotacji wynosi 2 mln złotych. Rozstrzygnięcie konkursu Zielona Pracownia_Projekt. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął konkurs Zielona Pracownia_Projekt, który skierowany był do szkół podstawowych i średnich z województwa śląskiego. Z 149 zgłoszeń jury wyłoniło 55 najciekawszych projektów zielonych pracowni, na które szkoły otrzymają łącznie prawie 550 tys. złotych. Dźwięki natury sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Global Environmental Change odgłosy natury mogą pomóc wyleczyć przewlekłe zmęczenie psychiczne. W badaniu prowadzonym przez zespół z University of Exeter przeanalizowano dane od ponad 7500 osób zebrane w ramach wielokrotnie nagradzanej serii BBC Forest 404 ? podcastu, który przedstawia dystopijny świat pozbawiony natury. Uczestnicy biorący udział w badaniu zgłaszali efekty terapeutyczne słuchania elementów krajobrazu, takich jak załamujące się fale lub padający deszcz. Słuchanie dzikich zwierząt w ich naturalnych środowiskach, a zwłaszcza śpiewu ptaków, zwiększało potencjał wyzdrowienia w przypadku stresu i zmęczenia psychicznego. Zanieczyszczenie podwodnym hałasem zagraża życiu morskiemu. Przełomowe badanie przeprowadzone przez zespół badawczy, w tym naukowców z University of St. Andrews, pokazuje, że wywołany przez człowieka hałas podwodny jest wychwytywany przez wieloryby w podobny sposób, w jaki wyczuwają one swoich naturalnych drapieżników. Raport mówi, że reakcje waleni ? wielorybów, delfinów i morświnów ? na dźwięki powodowane przez człowieka, jak wojskowe systemy sonarowe, są kształtowane przez sposób, w jaki ewoluowały, aby reagować na naturalne drapieżniki, na przykład orki. Podczas gdy niektóre walenie są w stanie walczyć lub uciekać przed drapieżnikami, gdy sądzą, że są atakowane, podwodny hałas wytwarzany przez ludzi powoduje, że przestają żerować. Dąb Dunin został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Nazywane także Strażnikiem Puszczy Białowieskiej drzewo ma 400 lat i rośnie w Przybudkach w gminie Narew, na skraju Puszczy Białowieskiej. W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych, a wszystkie je łączą niezwykłe historie. Na polskie drzewo oddano ponad 179 tys. z 769 tys. głosów.
?