Spalanie drewna jest prawdopodobnie najstarszym sposobem ogrzewania domu, a jednocześnie pomaga stworzyć przyjemną atmosferę. Domowe kominki mają jednak swoje wady i warto się zastanowić, czy są ekologiczne.

Czy palenie w kominkach jest ekologiczne?

Dym powstały ze spalania drewna zawiera toksyczny tlenek węgla, tlenki azotu powodujące smog, sadzę, drobne cząsteczki oraz szereg innych chemikaliów i gazów, które mogą powodować lub pogarszać poważne problemy zdrowotne. Badania pokazują, że dzieci mieszkające w gospodarstwach opalanych drewnem częściej miewają trudności w oddychaniu, chorują na zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego. Dym drzewny jest również szkodliwy dla środowiska zewnętrznego, przyczyniając się do powstawania smogu czy kwaśnych deszczy.

Ekologiczne alternatywy.

Jedną z bardziej ekologicznych alternatyw dla spalania drewna opałowego w kominku jest pellet drzewny wykonany z trocin i innych produktów ubocznych drewna, które w przeciwnym razie wylądowałyby na wysypisku śmieci. Ze względu na niewielką zawartość wilgoci pellet spala się bardzo wydajnie i prawie całkowicie, dzięki czemu mniej zanieczyszczeń przedostaje się do powietrza. Potrzebny jest jednak specjalny piec do spalania pelletu drzewnego lub odpowiedni wkład kominkowy.
Innym sposobem na zmniejszenie emisji z istniejącego kominka jest zastosowanie wkładu gazowego, który spala płynny propan lub gaz ziemny. Wkłady te odprowadzają dym na zewnątrz, w górę komina lub przez otwór wentylacyjny. Jednak takie paleniska zazwyczaj nie są w stanie ogrzewać dużych pomieszczeń tak efektywnie jak wolnostojące piece na drewno czy pellet.

Wybór właściwego drewna.

Niska wilgotność, twardsze drewno i materiały pochodzące z recyklingu to czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ekologicznego drewna do spalania. Wybór drewna, które płonie w wyższych temperaturach, takiego jak dąb, minimalizuje zanieczyszczenia powietrza uwalniane przez ogień na zewnątrz, a wybór drzewa o niższej wilgotności jest bardziej wydajnym źródłem ciepła. Warto więc zadbać, żeby drewno przechowywane było pod dachem dla ochrony przed deszczem, z jednoczesnym zachowanym dobrym przepływem powietrza.
Przy wyborze drewna ważne jest także, żeby unikać rodzajów, które mogą być trujące lub toksyczne (jak na przykład drewno pokryte bluszczem czy wyłowione z morza).
Drewno jest surowcem odnawialnym, ale tylko tak długo, jak trwa ponowne zalesianie, więc warto troszczyć się o to, żeby więcej drzew było posadzonych niż wyciętych. Jeśli lubisz używać drewna jako neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla źródła paliwa, wspieraj wysiłki sadzenia drzew w twojej okolicy. Wybór drewna ze zrównoważonych lokalnych źródeł lub produktów pochodzących z recyklingu dodatkowo zmniejsza wpływ jego spalania na środowisko.

Bezpieczeństwo.

Wysoka sprawność urządzeń opalanych drewnem oznacza również niższą emisję. Jeśli żaden z alternatywnych sposobów ogrzewania domu nie jest dla ciebie, to pamiętaj, aby regularnie sprawdzać kominek pod kątem cofania się dymu, ewentualnych nieszczelności i pęknięć, które mogą powodować dodatkowe zanieczyszczenia w domu. Upewnij się również, że co kilka lat kominiarz przeprowadza inspekcję komina i sprawdza, czy nie jest on zatkany, co może prowadzić do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. A jeśli planujesz zakup nowego kominka lub wkładu, upewnij się, że zatrudnisz wykwalifikowanego specjalistę, który go zamontuje, ponieważ niewłaściwa konfiguracja może kosztować zdrowie twojej rodziny.

Zakazy używania kominków.

Rozważając zamontowanie w domu kominka, należy zwrócić uwagę na antysmogowe ustawy, które wprowadza coraz więcej regionów w kraju. Nic w tym dziwnego, skoro w wielu miastach jakość powietrza w zimie jest tak słaba, że Polska znajduje się wysoko w niechlubnych rankingach państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W takich miastach częściową alternatywą dla zwykłego kominka może być biokominek. Jest to co prawda namiastka prawdziwego kominka, w której spalane są bezwonne i bezdymne paliwa w płynnej lub żelowej formie, ale nie wymagają one podłączenia do komina, a ich montaż jest prosty. Mają one jednak niskie możliwości grzewcze i?pełnią funkcję głównie ozdobną.

Hanna Krzyżowska



Ekologia na świecie

Kolejna część programu Czyste Powietrze. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że nowe zasady programu Czyste Powietrze zaczną obowiązywać od 25 stycznia 2022 roku. Jego celem jest rozwiązanie problemu smogu w Polsce, czyli doprowadzenie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, co ma pomóc efektywnie zarządzać energią. Na te działania przeznaczono 103 mld złotych na lata 2018?2029. Nabór w programie Czyste Powietrze rozpoczął się 19 września 2018 roku.
Trzecia część programu Czyste Powietrze ma w pierwszej kolejności pomóc ludziom w gorszej sytuacji finansowej, bo to bardzo często właśnie ich domy wymagają najpilniejszego wsparcia. Mogą oni liczyć na dofinansowanie rzędu do 69 tys. złotych przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 złotych na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych) oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku.
Rośliny, które znikają z powierzchni Ziemi. W miarę ocieplania się klimatu wiele gatunków zwierząt będzie musiało zmienić lokalizację, w której żyją, aby utrzymać się w przyjaznym zakresie temperatur. Połowa roślin na świecie jest rozsiewana przez zwierzęta w ich odchodach. Jednak jak wynika z nowych badań, w czasie gdy coraz więcej ptaków i ssaków rozsiewających nasiona wymiera na całym świecie, niektóre gatunki roślin tracą zdolność do zmiany lokalizacji, aby nadążyć za eskalacją zmian klimatycznych. Ta pierwsza globalna analiza utraty rozsiewaczy nasion pokazuje wzajemne powiązania między zmianą klimatu i różnorodnością biologiczną ? dwa z dziewięciu punktów granicznych dla Ziemi.
Wstrzymanie wycinek lasu może powstrzymać kolejne epidemie. Główne czynniki ryzyka pandemii znane są od dziesięcioleci: wylesianie, rozwijające się rolnictwo i handel dziką fauną i florą, a wszystko to zaostrzane przez rosnącą populację ludzką. Szczególnie niepokojące jest niszczenie bogatych w gatunki lasów tropikalnych na potrzeby górnictwa, rolnictwa i hodowli.
Naukowcy podkreślają, że utrzymanie lasów w stanie nienaruszonym jest kluczowe. Szacuje się, że ponad
5 tys. kilometrów kwadratowych lasów tropikalnych jest wycinanych rocznie w miejscach, gdzie pojawiają się choroby zakaźne. Doprowadza to do kontaktu ludzi z nietoperzami, naczelnymi, gryzoniami i innymi dzikimi gatunkami, o których wiadomo, że są nosicielami licznych wirusów.
Zajęcie się głównymi czynnikami ? wylesianiem, handlem dziką fauną i florą oraz rozkwitającym rolnictwem, zwłaszcza w tropikach ? może zapobiec przyszłym pandemiom, ratować życie i związane z tym katastrofalne zakłócenia społeczne.
Nowe badanie podkreśla potrzebę powstrzymania pandemii przed ich rozpoczęciem, wykraczającą poza poszukiwania nowych szczepionek i metod leczenia chorób odzwierzęcych, ale również finansowanie interwencji, które przede wszystkim zapobiegają ich wystąpieniu.

?