16-30 kwietnia 2022 roku

WFOŚiGW dofinansuje zakup sprzętu i remont infrastruktury OSP

W trosce o bezpieczeństwo i środowisko

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach także w tym roku sfinansuje zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie śląskim, wesprze termomodernizację ich siedzib oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce.

Żeby jeszcze bardziej szczegółowo zobrazować te dane ? według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3935,74 MW, czyli wzrosła o 2463 MW rok do roku. Z końcem ubiegłego roku moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła już przeszło 7122 MW, co z kolei oznacza wzrost o 92,3 proc. w stosunku do podobnego okresu w 2020 roku. Jednocześnie powstało 48 160 nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 421,5 MW, co stanowiło prawie wszystkie nowe instalacje OZE. Warto odnotować, że fotowoltaika w Polsce, inaczej niż w innych krajach europejskich, ma obecnie charakter prosumencki. W ubiegłym roku mikroinstalacje stanowiły ponad 70 proc. mocy pochodzącej z fotowoltaiki. Wynika to z jednej strony z zainteresowania produkcją energii we własnym zakresie, szczególnie przy niepewnej obecnie sytuacji polityczno-gospodarczej, ale także z dostępnych programów wsparcia i regulacji prawnych, na przykład korzystnych ulg podatkowych.
? Każdego dnia doświadczamy tego, jak ważną częścią naszego społeczeństwa są Ochotnicze Straże Pożarne. Szczególnie teraz, wiosną, kiedy co dnia mamy praktycznie do czynienia chociażby z wypalaniem traw ? a to działanie, które szkodzi środowisku naturalnemu ? tłumaczy prezes Funduszu Tomasz Bednarek, podkreślając, iż WFOŚiGW ma możliwość wsparcia tych jednostek i ? ogłaszając kolejne nabory wniosków w tym zakresie ? robi to już kolejny raz. ? Ten rok jest szczególny poprzez zaangażowanie strażaków nie tylko w akcje ratowniczo-gaśnicze, ale także pomoc w szczególnej sytuacji, z którą mamy do czynienia w Ukrainie. Dlatego strażacy ochotnicy jeszcze bardziej potrzebują wsparcia w celu uzupełnienia sprzętu, który przekazali kolegom w tym kraju ? mówi szef katowickiego Funduszu.

Pieniądze dla strażaków.

Strażacy ochotnicy mogą liczyć na pełne dofinansowanie zakupu sprzętu, dofinansowanie termomodernizacji siedzib OSP, które w tym roku wyniesie do 50 tys. złotych na jednostkę, oraz kontynuację zeszłorocznego, cieszącego się dużym zainteresowaniem pilotażowego programu polegającego na dofinansowaniu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa śląskiego. W tym roku przewidziano na ten cel 300 tys. złotych. ? To wsparcie jest niezwykle potrzebne. Pozwoli dofinansować sprzęt dla OSP, jaki przekazywali druhowie ochotnicy naszym braciom z Ukrainy, którzy są w potrzebie, walczą z pożarami, a także giną, niosąc pomoc ? skomentował wiceprezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej województwa śląskiego, poseł PiS Waldemar Andzel.

Dar serca dla Ukrainy.

Śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier Jacek Kleszczewski, podkreśla, że kiedy w marcu śląscy strażacy rozpoczęli akcję zbierania sprzętu dla Ukraińców, nikt nie pytał o to, czy dostanie nowy sprzęt ? druhowie dzielili się tym, co mieli. ? To ważne, by podkreślić, że druhowie nie oczekiwali tego, co teraz otrzymują. To tylko delikatna rekompensata za to ogromne serce, które przekazali ? to było kilkaset palet, siedem tirów pojechało na granicę ? wyliczał komendant. Polscy strażacy są ? za pośrednictwem oficerów łącznikowych ? w stałym kontakcie z kolegami z Ukrainy i są gotowi do dalszej pomocy. ? Trudno ocenić, z czym muszą się teraz zmagać ukraińscy strażacy ? działają pod ogniem, wchodzą w miejsca, z których wszyscy uciekli, których nie znają, gdzie mogą na nich czekać miny, niewybuchy, drastyczne widoki, które w naszej normalnej pracy rzadko się widzi ? powiedział nadbrygadier Kleszczewski.

Nabory rozpoczęte.

Procedury wsparcia dla strażaków już ruszyły. W ostatnim czasie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na zakup sprzętu i wyposażenia dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach zadań dotyczących doposażenia i zapewnienia gotowości Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym. Dotacja może wynieść nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż 15 tys. złotych dla jednej jednostki OSP. Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach do 31 maja 2022 roku lub do wyczerpania środków ? w razie zapotrzebowania 300-tysięczna pula może zostać zwiększona. WFOŚiGW rozpoczął także nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji budynków OSP, w tym zastosowaniu w nich odnawialnych źródeł energii. Możliwe jest dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z czego połowa (do 50 tys. złotych) w formie dotacji, a połowa w formie preferencyjnej pożyczki. Nabór wniosków będzie się odbywał w kilku rundach ? pierwsza zakończy się 30 kwietnia, a kolejne z końcem maja i końcem czerwca.

Hanna Krzyżowska



Ekologiczne wiadomości

Wymierające drzewa brazylijskich lasów. Drzewo araukaria z brazylijskiego Lasu Atlantyckiego może wyginąć w ciągu najbliższych 50 lat z powodu polityki państwa, która pozwala na ich wycinanie. Chociaż gatunek jest krytycznie zagrożony i obowiązuje zakaz jego nielegalnego wyrębu, rządy stanów Paraná i Santa Catarina nadal zezwalają na wycinanie tych drzew w ramach projektów robót publicznych. Lasy araukarii zajmują dziś zaledwie 2 proc. ich historycznego zasięgu, rozrzucone we fragmentach lasów o powierzchni zaledwie 3600 km2.
Choć gatunek ten istnieje od ponad 200 mln lat i przetrwał nawet wymieranie dinozaurów, to może ulec zagładzie za sprawą zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.
Wpływ samolotów na globalne ocieplenie. Naukowcy obliczyli, że lotnictwo przyczynia się do globalnego ocieplenia wywołanego przez człowieka o około 4 proc. bardziej niż większość krajów na świecie. Spalanie paliwa do silników odrzutowych powoduje emisję zarówno CO2, jak i tlenku azotu, sadzy i aerozoli siarczanowych, które oddziałują z atmosferą i mają wpływ na klimat na różne sposoby. Podczas lotu samolot emituje około 100 razy więcej CO2 niż autobus lub pociąg, a emisje światowego lotnictwa wynoszą około 1 mld ton CO2 rocznie ? czyli więcej niż emisje większości krajów, w tym Niemiec. Szacuje się, że lotnictwo odpowiada za 2,4 proc. globalnej rocznej emisji CO2, z czego większość pochodzi z podróży komercyjnych. Inne szacunki wykazują, że zanieczyszczenie powietrza wytwarzane przez samoloty odpowiada za około 16 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Ograniczenie emisji będzie wymagało wielu nowych rozwiązań, ale najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie wpływu lotnictwa na klimat i zdrowie jest rzadsze latanie.
Powrót norweskich morsów. W 2018 roku na norweskim archipelagu Svalbard odnotowano 5503 morsy. Ma to miejsce po prawie całkowitym zniknięciu tych zwierząt w 1952 roku z powodu ponad kilkuset lat polowań na nie. Morsy to duże, drapieżne ssaki morskie, których długość ciała może przekraczać 4 metry, waga dochodzić do 1700 kilogramów, a ich ciało pokrywa gruba, pofałdowana skóra o grubości 3,5 centymetra.
Opakowania inspirowane kalmarami. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali materiał regulujący temperaturę jednorazowych kubków do kawy, toreb na zakupy i pudełek przeznaczonych do wysyłek, który został zainspirowany sposobem, w jaki zmienia kolor skóra kałamarnicy. W porównaniu z tradycyjnymi foliami metalicznymi nowy materiał umożliwia kontrolowanie temperatury przy minimalnym zużyciu energii. Naśladując kałamarnicę, naukowcy stworzyli metalowe struktury rozpadające się podczas rozciągania folii, co pozwala na odprowadzenie ciepła przez szczeliny, z kolei gdy materiał jest luźniejszy, ciepło zostaje zatrzymane.

?