Zielone AGD
Artykuły gospodarstwa ekologicznego
Cena sprzętu gospodarstwa domowego jest w Polsce jedną z najniższych w Europie. W ubiegłym roku średnia cena dużego AGD wyniosła 274 euro, podczas gdy w innych krajach kontynentu za ten sam produkt trzeba było zapłacić 330?550 euro. Dzieje się tak, ponieważ dla Polaków cena wciąż ma decydujące znaczenie przy zakupie sprzętu. Konsumenci jednak stopniowo coraz chętniej kupują urządzenia z rozwiązaniami ekologicznymi, które w dłuższym czasie zapewniają oszczędniejszą pracę. Inżynierowie projektujący sprzęt AGD opracowują coraz nowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym jego jakość idzie w parze z tańszą eksploatacją. Co ważne, korzystając z ekologicznych urządzeń, oszczędzamy również przyrodę.
Kuchnia jest sercem całego domu i jego centrum dowodzenia, ciągle coś się w niej dzieje. Jednocześnie w tym miejscu zużywamy mnóstwo energii i wytwarzamy sporo odpadów. Ilość pobranej przez sprzęt energii zależy od jego klasy energetycznej, którą znajdziemy na etykiecie. Klasa ma duże znaczenie w urządzeniach stale podłączonych do prądu, jak chłodziarka, oraz tych, które są często uruchamiane, a ich cykl pracy trwa do kilku godzin. Najwyższą klasą jest A+++, która oznacza, że zużycie prądu w urządzeniu jest minimalne. Na drugim biegunie jest litera G ? opisane nią sprzęty generują o wiele wyższe rachunki za prąd. Kolor zielony wyszczególnia urządzenia o klasach najbardziej efektywnych energetycznie, natomiast czerwony informuje, że pobór energii jest bardzo wysoki. Nie ma co ukrywać, że sprzęty bardziej ekologiczne są droższe od tych tradycyjnych. Jednak kupując lodówkę czy pralkę, warto uzmysłowić sobie, że poniesiony koszt zwróci się w postaci niższych rachunków oraz satysfakcji, że zużywamy mniej prądu i emitujemy mniej zanieczyszczeń, na przykład brudnej wody ze zmywarki czy pralki.
Na ekologicznych urządzeniach AGD odnajdziemy też certyfikat Stokrotka i ecolabel. Symbol kwiatka informuje, że oznakowane nim pralki czy lodówki są przyjazne dla Ziemi przez cały okres funkcjonowania ? od produkcji po utylizację. Ich wydajność zaliczana jest do najlepszych w swojej kategorii. Jednak produkty ze Stokrotką są przyjazne nie tylko dla środowiska, na przykład pralki z jej znakiem emitują mniej hałasu niż te bez certyfikatu. Ekologiczne zmywarki z symbolem ecolabel spełniają wysokie standardy jakości zmywania, a ocena ta jest weryfikowana w trakcie trzech niezależnych cyklów. Ecolabel informuje także, że ustawienia oznaczonych nim zmywarek kontrolują wykorzystanie zmiękczaczy wody, co pozwala oszczędzać detergenty i zmniejszać ilość zmiękczacza. Z kolei pralki z symbolem ecolabel należą do najbardziej wydajnych w procesie wirowania, a oddzielne ustawienia dla małych i dużych wkładów optymalizują zużycie detergentów i wody. Urządzenia ze znakiem ecolabel mają dwuletnią gwarancję działania i liczony od daty zakończenia produkcji dwunastoletni okres dostępności części zamiennych.
Chłodziarki XXI wieku
W kuchni non stop pracują chłodziarko-zamrażarki, których udział w ogólnym zużyciu energii w przeciętnym gospodarstwie domowym wynosi aż 33 proc. Pamiętajmy, by wielkość urządzenia dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Kupując więc tego typu sprzęt, zwróćmy uwagę na ich najwyższą klasę energetyczną A+++. W lodówkach najnowszej generacji wprowadzono kilka proekologicznych rozwiązań. Najważniejszą innowacją jest silnik Digital Inverter, który ma regulowane obroty, dlatego pracuje z taką mocą, jaka jest potrzebna, dzięki czemu pobór energii jest o 30 proc. mniejszy w porównaniu do klasycznych chłodziarek. Jego dodatkową zaletą jest cicha praca. Funkcja No Frost zabezpiecza przed osadzaniem się lodu na ściankach i produktach, co powoduje straty energii i konieczność rozmrażania sprzętów. Technologia Advanced Control System utrzymuje na stałym i stabilnym poziomie temperaturę, która jest regulowana osobno dla chłodziarki i zamrażarki. Pozwala to na dłuższe przechowywanie żywności w dobrym stanie i zaoszczędzenie na zakupach. System Double Fresh stwarza optymalne warunki przechowywania w świeżości owoców i warzyw, z kolei strefa Multi Fresh zapewnia dłuższą świeżość mięsa i ryb.
Ręka ręki nie myje
Udowodniono, że podczas ręcznego zmywania naczyń zużywamy więcej wody, niż gdy korzystamy ze zmywarki. Przed zakupem zmywarki zwróćmy uwagę, czy jest wyposażona w przydatne funkcje, dzięki której oszczędzamy wodę, jak mycie naczyń o różnym stopniu zabrudzenia w dwóch różnych koszach czy powtórne wykorzystywanie wody do płukania nabłyszczającego naczyń. Nowoczesne zmywarki mają też funkcję sprawdzenia stopnia zabrudzenia wody po zmoczeniu naczyń, dobierania jej odpowiedniej temperatury oraz pobierania ciepła z wilgoci wykorzystywanego do suszenia naczyń. Technologia Waterwall pozwala na dokładne umycie za pierwszym razem wszystkich naczyń, nawet tych ustawionych przy brzegach, dzięki utworzeniu silnej ściany wody, która dociera do wszystkich miejsc.
Ojciec, prać (ekologicznie)
Współczesne pralki również zapewniają znaczne oszczędności energetyczne i obniżenie zużycia detergentów. Szczególnie pomaga w tym system automatyki wagowej załadunku, dzięki któremu dobór wody jest automatyczny i optymalny do wagi prania. Pralki potrafią już same zasugerować ilość środka piorącego w zależności od wagi ubrań, a system dozowania detergentów gwarantuje około pół roku automatycznego odmierzania środków piorących. Technologia Eco Bubble ułatwia usuwanie plam nawet w niskiej temperaturze. Przed rozpoczęciem cyklu detergent, łącząc się z wodą i powietrzem, rozpuszcza się, tworząc aktywną pianę, która trafia do bębna pralki. Wnika ona w tkaniny dużo szybciej niż w przypadku prania w starych pralkach, a my unikamy kosztownego podgrzewania wody. Dodatkowe oszczędności przy praniu zrobimy, dbając o całkowite zapełnienie bębna pralki, ustawiając niższe temperatury oraz rezygnując z prania wstępnego.
Na gazie i pod parą
Zaoszczędzimy jeszcze więcej energii, wybierając ekonomiczne w użytkowaniu płyty indukcyjne zamiast tradycyjnych kuchenek. Nagrzewają się na nich jedynie garnki i patelnie, nie zaś sama płyta, dlatego tracona jest tylko nieznaczna ilość energii. Gotuje się też na nich znacznie szybciej ? o około 30 proc. Płyta indukcyjna rozpoznaje wielkość naczynia do gotowania i dostosowuje pole powierzchni grzania do powierzchni dna naczynia, dzięki czemu zaoszczędzamy nawet 25 proc. energii. Płyta nie nagrzewa się w czasie gotowania, jest więc także łatwiejsza do utrzymania w czystości, przez co zużywamy mniej środków chemicznych. Co ciekawe, ciepło resztkowe płyty indukcyjnej pozwala na podgrzanie potraw ? energia się nie marnuje.
Inteligentne korzystanie
Pomimo rosnącego zaawansowania urządzeń i inteligentnych rozwiązań wciąż wiele zależy od nawyków użytkowników, czyli od nas. Na przykład zmywarkę najlepiej uruchamiać dopiero, gdy jest wypełniona po brzegi, lodówkę ustawić daleko od urządzeń, które generują dużo ciepła, a wielkość garnków dopasować do płyty grzejnej, by nie tracić ciepła. Nawet z tak prostego urządzenia jak czajnik elektryczny możemy korzystać rozsądnie, czyli gotować tyle wody, ile potrzebujemy, ponieważ jej nadmiar wydłuża czas gotowania, a więc i pobór prądu.
?
V Dni Energii Miasta Katowice
Misja: Czyste Powietrze!
Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zapraszają dzieci i dorosłych na wielki festyn kończący lato.
W sobotę 21 września na placu Sejmu Śląskiego od 11 do 17 potrwają V Dni Energii Miasta Katowice, podczas których zostaną przedstawione takie tematy jak smog, czyste powietrze i dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania. Na najmłodszych będą czekać warsztat, pokazy i konkursy oraz bezpłatne wycieczki.
W części warsztatowo-szkoleniowej Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego będzie wyjaśniał kwestie związane z jakością powietrza, Marszałkowskim Budżetem Obywatelskim czy też Funduszami Europejskimi. Z kolei na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach doradcy energetyczni będą dzielić się wiedzą na temat programu Czyste Powietrze oraz innych działań Funduszu. Swoją ofertę zaprezentują także katowickie przedsiębiorstwa energetyczne. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.
Dzieci biorące udział w imprezie nie będą miały prawa się nudzić. Fundacja Arka zaprezentuje Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, kino rowerowe, ekopuzzle i warsztaty upcyklingowe. Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych pokaże im między innymi: cewkę Tesli, panel fotowoltaiczny oraz urządzenie do grania na nosie za pomocą energii elektrycznej. Na stanowisku Komela będą mogły zobaczyć małe elektryczne pojazdy off-roadowe, a na PKM Katowice ? działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim.