16-30 września 2022 roku

WFOŚiGW w Katowicach

Nowoczesne rozwiązanie ciepłownicze w śląskim więzieniu

W Zakładzie Karnym w Wojkowicach powstanie nowoczesna kotłownia, która zostanie przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji z WFOŚiGW w Katowicach.

Na początku września, w obecności wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach, ppłk Krzysztof Jachim, i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach Tomasz Bednarek podpisali umowę w sprawie dofinansowania nowego systemu ogrzewania więzienia.
Do tej pory Zakład Karny w Wojkowicach zużywał około 750 ton ekogroszku rocznie. Inwestycja pozwoli więc na znaczącą redukcję emisji spalin, a jej łączny koszt to ponad 2,5 mln złotych, z czego blisko 1,2 mln złotych to dotacja
WFOŚiGW w Katowicach.
Prace w zakładzie karnym będą polegały głównie na przebudowie kotłowni działającej od lat 70. Zostanie ona przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej, a sieć łącząca ponad 20 obiektów na terenie zakładu zostanie zmodernizowana. Na terenie więzienia powstanie też instalacja solarna.
Prezes Tomasz Bednarek zaznaczył, że inwestycja w Wojkowicach będzie pierwszym etapem kompleksowej termomodernizacji zakładu karnego. Podkreślił również, że w województwie śląskim od lat realizowane są przedsięwzięcia, które mają realnie wpływać na poprawę jakości powietrza, a podobne programy i dofinansowania ograniczania niskiej emisji skierowane są zarówno do instytucji, przedsiębiorstw, jak i pojedynczych odbiorców.

Hanna Krzyżowska


Problem zanieczyszczenia powietrza

Smog ? cichy zabójca

Co roku rankingi miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu przypominają nam niechlubny rekord ? polskie powietrze jest jednym z najgorszych nie tylko w Europie, ale także na świecie. A nadchodząca zima może być jeszcze gorsza.

Jesienno-zimowy krajobraz w wielu polskich miastach, miasteczkach i na wsiach jest bardzo podobny. Nad horyzontem wisi mglista, szaro-brązowo zupa zanieczyszczeń. Niższe temperatury i sezon grzewczy rozpoczynają okres smogu.
Zanieczyszczenia tworzące smog są uwalniane do powietrza podczas spalania paliw. W przypadku naszego kraju głównym zanieczyszczeniem są paliwa stałe, pozostałe pochodzą z przemysłu i transportu. Innym problemem jest bieda i niewiedza ? bo w wielu polskich miastach jest ciche przyzwolenie na palenie czymkolwiek, od niepotrzebnych mebli, przez plastik, po zwykłe śmieci. Prawdziwy problem powstaje, gdy dodamy do tego niekorzystne położenie geograficzne (na przykład dolina górska czy depresja rzeki), gdzie zbiera się zanieczyszczone powietrze z okolic, które zostaje tam uwięzione na dłużej. Taki przypadek od wielu lat można obserwować w Krakowie, który choć stara się walczyć z własnymi zanieczyszczeniami, to zbiera je z okolicznych wiosek. Nie pomaga także przyzwolenie władz na zabudowywanie korytarzy powietrznych w miastach, które ograniczają wywiewanie zanieczyszczeń i dopływ świeżego powietrza.
Inną przyczyną skumulowanych zanieczyszczeń w Polsce jest bliskość przemysłu czy duży ruch samochodowy, zwłaszcza gdy wiele aut na drogach to stare, wydzielające wiele zanieczyszczeń modele.
Smog podrażnia nasze drogi oddechowe, zdecydowanie zwiększając ryzyko wielu poważnych chorób. W Polsce z powodu smogu umiera 45 tys. osób rocznie, a około 10 proc. choruje na astmę.
Te zagrożenia dla zdrowia powodują, że wiele miast monitoruje i informuje mieszkańców o poziomie smogu. Świadomość tego narastającego zagrożenia powinna się wiązać z ograniczeniem palenia w piecach śmieci czy też wybieraniem alternatywnej formy przemieszczania się zamiast jeżdżenia autem.
W okresie smogu warto także pamiętać o noszeniu masek filtrujących, a także zadbać o swoje zdrowie. Kluczowe tu jest wysypianie się, uzupełnianie diety w witaminy B6, B12, witaminy
C i E, które wzmacniają organizm. Dobrym pomysłem są?także domowe oczyszczacze powietrza.

HK