Niska emisja ? czy jest się czego obawiać?
Smog nasz powszedni
Niska emisja jest emisją pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 metrów. Przyczyną tych zanieczyszczeń jest nieefektywne spalanie węgla w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach, a także transport spalinowy.
Możemy więc mówić o emisji wynikającej z wytwarzania ciepła, komunikacyjnej i przemysłowej. Oznacza to także, że przez wiele źródeł do powietrza wypuszczane są niewielkie ilości zanieczyszczeń. Gdy dodamy do tego miejsca kiepsko wentylowane, w nieckach, z zabudowanymi korytarzami powietrznymi ? tworzy to idealne warunki do powstawania smogu. Taka sytuacja oznacza, że niskiej emisji towarzyszą określone warunki atmosferyczne (brak wiatru, wysoka wilgotność powietrza). Smog jest jednak tylko potwierdzeniem niskiej emisji.
Produkty spalania, które wpływają na powstanie niskiej emisji, to gazy, czyli dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, na przykład benzo(a)piren i dioksyny, a także metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5.
Niska emisja zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania. Zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych środowiskowych zagrożeń zdrowia. Powoduje ono ostre choroby dróg oddechowych, choroby serca, udary i nowotwory. Musimy pamiętać, że im wyższy poziom jakości powietrza, tym lepszy będzie stan zdrowia sercowo-naczyniowego i oddechowego populacji. Problem jednak w tym, że większość świata żyje w miejscach, gdzie poziomy wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza nie są spełniane. Polskie miasta co roku biją niechlubne rekordy najbardziej zanieczyszczonych.
Czy można poprawić tę sytuację? Zapobieganie niskiej emisji to trudny i wieloletni plan, który musi wspierać inwestycje zapewniające czystszy transport, energooszczędne domy, ekologiczne wytwarzanie energii, przemysł i lepszą gospodarkę odpadami komunalnymi. Tylko w taki sposób można mówić o realnej szansie na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i poprawie jego jakości.
Jednym z takich rozwiązań problemu niskiej emisji jest zastępowanie pieców węglowych podłączaniem budynków do miejskiej sieci ogrzewania. Może to ograniczać emitowanie szkodliwych pyłów nawet 40-krotnie. Zły stan polskiego powietrza pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Dlatego tak ważne są wymiany ?kopciuchów? odpowiedzialnych za emisję szkodliwych substancji. Wymiany te wspierane są przez kompleksowy program Czyste Powietrze. Jego nadrzędnym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji domów w celu lepszego zarządzania energią. Dotacje w ramach Czystego Powietrza są udzielane za pośrednictwem 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Hanna Krzyżowska
W tym roku zrób własne bożonarodzeniowe ozdoby!
Czerwone, błyszczące bombki, uśmiechnięte aniołki czy zielone, wyglądające jak żywe, ale wykonane z plastiku choinki opanowały nasz krajobraz. I choć przypominają o nadchodzącym Bożym Narodzeniu, to ich pochodzenie dalekie jest od pracowni Świętego Mikołaja. W rzeczywistości większość ozdób powstaje tysiące kilometrów od bieguna północnego, w chińskim mieście Yiwu, nazywanym ?bożonarodzeniową wioską?. Nie ma w nim ani elfów, ani śniegu. Jest za to 600 fabryk, które produkują 60% wszystkich dekoracji na świecie. I tu, 300 kilometrów na południe od Szanghaju, tysiące nisko opłacanych osób wytwarzają ozdoby, które często wykorzystywane są tylko przez jeden albo dwa sezony, a później lądują na wysypisku śmieci. Nie wspominając o szkodach ekologicznych związanych z ich wytwarzaniem.
Nie brzmi to jak bożonarodzeniowa, słodka historia, prawda?
Może więc w tym roku przed zakupem nowego zestawu chińskich ozdób w wyjątkowo atrakcyjnej cenie warto się nad tym zastanowić. Świetną alternatywą połączoną ze wspólnym spędzaniem czasu i zabawą dla całej rodziny może być własnoręczne wykonanie ozdób. A nie musi być to ani trudne, ani drogie.
1. Cytrusowe ozdoby. Piękne, pachnące i niezwykle proste! Na dodatek większość potrzebnych elementów znajdziemy w domu. Ususzone w piekarniku albo na rozłożonej gazecie plasterki pomarańczy i cytryny należy po prostu nawlec na sznurek ? w ten sposób uzyskamy nietypowe zawieszki albo cały ich łańcuch. Kompozycję można uzupełnić także laskami cynamonu.
2. Girlanda z popcornu. W tym łańcuchu można wykorzystać inny spożywczy element ? czyli uprażone ziarna kukurydzy. Girlanda jest efektowna i prosta do przygotowania. Warto tylko zachować miseczkę popcornu jako przekąskę podczas pracy!
3. Oryginalny papier pakowy. Kolejnym świetnym pomysłem na zmniejszenie ilości odpadów jest zrobienie własnych opakowań na prezenty. Wykonamy je z makulaturowego papieru pakowego, nawet takiego, który już wcześniej był użyty. Z pomocą ziemniaczanych stempli, które bardzo prosto zrobić, i naturalnych farb, możemy łatwo go ozdobić. Taki gotowy papier przewiązany sznurkiem z dodatkiem zielonej gałązki jest oryginalny, niepowtarzalny i będzie pięknie wyglądać pod choinką.
4. Furoshiki. Innym pomysłem na oryginalne zapakowanie prezentów jest japońska sztuka furoshiki ? czyli zapakowanie prezentów w tkaninę zamiast jednorazowego papieru. Możemy wykorzystać na przykład kwadratowe skrawki tkanin, które mamy w domu, albo użyć do tego chusty, którą będzie można później wykorzystać.
5. Ozdoby na stół. Ostrokrzew, rozmaryn, cynamon, liście szałwii, suszone cytrusy, orzechy… Świąteczny stół możemy pięknie i ekologicznie przyozdobić zupełnie bez potrzeby kupowania nowych dekoracji.
6. Origami.Innym pomysłem na ładne ozdoby może być też wykonanie origami ? na przykład gwiazdek różnej wielkości. Nadadzą się one zarówno jako dekoracja choinki, stołu, jak i okna.
7. Kartki świąteczne. Wysyłanie kartek świątecznych to zwyczaj, który niestety odchodzi już nieco do lamusa. A szkoda, bo jest bardzo miły i warto go praktykować, szczególnie jeśli świąteczne kartki wykonamy sami ? z kartonu i na przykład ozdób z gazety, resztek sznurków i materiałów.
8. Świąteczny wieniec. Wieńce są popularną ozdobą świąteczną i warto spróbować je wykonać samemu ? powiązane gałązki obwieszone szyszkami, suszonymi owocami czy gwiazdkami origami w połączeniu z sojową świecą są bardzo oryginalnym i eleganckim wykończeniem stołu.
Właściwie jedynym ograniczeniem w wykonywaniu domowych ozdób świątecznych może być nasza wyobraźnia. Zanim więc sięgniemy po kolejne pudełko plastikowych ozdób ? warto zastanowić się nad taką alternatywą.
Wesołych Świąt!
?