Osiem powodów do zastanowienia

Rower ? alternatywa dla innych środków komunikacji

Korzyści płynące z jazdy na rowerze są praktycznie niezliczone. Mimo to wciąż niewiele osób wybiera rower jako codzienny środek transportu. Postaramy się jednak przedstawić kilka istotnych powodów, dla których warto rozważyć choć częściowe zamienienie samochodu czy transportu publicznego na rower.

1. Sprawność fizyczna.

Zaczniemy od najprostszego powodu. W codziennym zabieganiu często trudno wygospodarować czas na ruch. Rekreacyjna, spokojna jazda na rowerze to idealny sposób na spalanie kalorii i utrzymanie sprawności fizycznej przy jednoczesnym stosunkowo niewielkim negatywnym wpływie na stawy. Jazda na rowerze poprawia wydolność, obniża ciśnienie krwi, dodaje energii i może znacząco polepszyć kondycję.

2. Zabawa.

Jazda na rowerze jest tym, co niemal wszyscy uwielbialiśmy jako dzieci. Warto czasem wrócić do tych czasów i skupić się na otoczeniu, przyrodzie i frajdzie, jaką możemy czerpać z rowerowych przejażdżek.

3. Szczęście i zdrowie.

Jazda zatłoczonym autobusem albo stanie w korku nie są synonimami szczęścia. Jazda na rowerze, nadrobienie trasy tak, aby przejechać przez ulubiony park, może nieco uspokoić i uszczęśliwić. Liczne badania wykazały, że codzienne ćwiczenia mogą zmniejszyć stres, złagodzić lekkie objawy depresji, poprawić sen i zmniejszyć lęki. Ćwiczenia na świeżym powietrzu zwiększają także pewność siebie i poprawiają ogólny nastrój, a także mogą zapobiec spadkowi funkcji poznawczych, wyostrzyć pamięć i uczenie się oraz poprawić ogólną wydajność mózgu.

4. Oszczędność pieniędzy.

Koszty zakupu i eksploatacji roweru są nieporównywalnie niższe niż zakup samochodu. Jest to duża oszczędność także w porównaniu choćby do kosztów transportu miejskiego czy samej benzyny. Rower do miejskiego przemieszczania się nie musi być ani nowy, ani drogi ? porządny, używany, starszy rower to wydatek kilkuset złotych, który szybko się zwróci. W wielu miastach można także korzystać z rowerów miejskich, których wypożyczenie jest zazwyczaj proste i niedrogie.

5. Świeże powietrze.

Sektor transportu odpowiada za dużą część emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście zostawienie samochodu w domu, szczególnie jeśli zazwyczaj podróżujemy sami, wydaje się być jeszcze lepszym pomysłem. Nie wspominając o tym, że przejażdżka rowerowa przy odpowiednio dobranej trasie i warunkach to także szansa na dotlenienie nas samych.

6. Wygoda.

Jedną z najczęściej niedocenianych zalet dotyczących jazdy na rowerze jest to, że jest to wygodne. Ale gdy pomyślimy o korkach, szukaniu miejsca parkingowego czy opóźnieniach komunikacji miejskiej ? to może się okazać, że rower jest bardzo wygodną formą poruszania się. Ułatwiają to także łatwo dostępne gadżety jak koszyki czy sakwy, a także odpowiedni strój. Wiele firm zapewnia także bezpieczne parkingi dla rowerów i prysznice dla pracowników.

7. Bezpieczeństwo.

Im więcej rowerzystów, tym są oni bezpieczniejsi. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii wykazało, że im więcej osób jeździ na rowerze w danym mieście, tym liczba kolizji pomiędzy kierowcami samochodów a osobami jeżdżącymi na rowerach maleje. Udowodniono, że w miarę wzrostu liczby rowerzystów i pieszych zachowanie kierowców faktycznie się zmienia. Przykładem mogą być takie kraje jak Dania czy Holandia, gdzie na rowerach jeżdżą praktycznie wszyscy i jest to bardzo często wybierany sposób przemieszczania się niezależnie od statusu finansowego czy wykonywanego zawodu.

8. Wolność.

Niezależność, łatwa możliwość zmiany trasy, nadawanie własnego tempa, poznawanie nieznanych ścieżek w okolicy ? jazda na rowerze otwiera możliwości, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, aby zobaczyć swoją okolicę z zupełnie nowej perspektywy! Rower daje oprócz tego o wiele większy wybór wyszukiwania trasy niż pojazd zależny od asfaltowej drogi.
Niezależnie od tego, czy nie jeździłeś od lat, czy może nigdy nie wsiadłeś na rower ? z całą pewnością warto wypróbować ten środek transportu częściej niż podczas weekendowej wycieczki. To świetne rozwiązanie transportowe, które jednocześnie pomaga dbać o zdrowie i oszczędzać pieniądze. Jeśli jednak wizja dalekiej jazdy na rowerze dalej wydaje się dla Ciebie przerażająca, można sięgnąć także po pośrednie rozwiązanie, czyli rower elektryczny lub hulajnogę elektryczną. Oba wybory są jednak dość kosztowne, ale w wielu polskich miastach można je wypożyczyć, żeby przekonać się, czy być może to jest forma transportu dla nas.

Hanna Krzyżowska



Ekologiczne wiadomości

Indonezyjski projekt odnawiania rafy koralowej. Według Światowego Instytutu Zasobów (WRI) ponad 85 proc. raf w Indonezji jest zagrożonych z powodu działalności człowieka. Wynika to z przełowienia i destrukcyjnych połowów, a także z nasilonego rozwoju obszarów przybrzeżnych, zanieczyszczeń i zmian klimatycznych. Niedawny przegląd udokumentował 533 nowe projekty odbudowy rafy koralowej w Indonezji w ciągu ostatnich trzech dekad, co sygnalizuje duży wzrost tego typu projektów. Chociaż państwo zachęca do szerokiego udziału w tego typu działaniach restauracyjnych, naukowcy twierdzą, że wiele z tych projektów zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ brakuje im monitorowania lub długoterminowej oceny. Prowadzony przez społeczność na Lomboku projekt odbudowy rafy okazał się sukcesem, co pokazało znaczenie zaangażowania społeczności i opieki pomonitoringowej dla koralowców.
Po trzęsieniu ziemi w 2018 roku w okolicy Lomboku i wysp Gili wybuchła pandemia COVID-19, która praktycznie zamknęła przemysł turystyczny. Oznaczało to ogromne zakłócenie życia mieszkańców pracujących w turystyce, ale także dało szansę na przywrócenie do życia uszkodzonych raf koralowych.
Nowa inicjatywa Ekwadoru obietnicą większej dostępności informacji. Ekwador zobowiązał się do większej przejrzystości informacji na temat swojego przemysłu rybnego w ramach nowej globalnej inicjatywy mającej na celu zrównoważony rozwój poprzez lepsze zarządzanie. W ramach zobowiązania do Inicjatywy Przejrzystości Rybołówstwa Ekwador musi zapewnić publiczny dostęp do informacji związanych z zarządzaniem zasobami morskimi kraju. Ekwador stał się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który przyłączył się do rosnących międzynarodowych wysiłków mających na celu zwiększenie przejrzystości w przemyśle rybnym i uczynienie go bardziej zrównoważonym.
Ukraińcy śledzą rosyjskie zbrodnie przeciwko środowisku. Zniszczenie środowiska naturalnego jest wciąż drugorzędnym problemem w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak zarówno cywile, jak i eksperci połączyli swoje siły, aby odnotować ponad 100 oddzielnych przypadków ?przestępstw przeciwko środowisku? w celu postawienia Rosji przed międzynarodowym sądem, gdy wojna dobiegnie już końca. Aktywiści ostrzegają, że od zniszczenia składów paliw i gazu po długoterminowe skutki zmian ekosystemowych dla Ukrainy wpływ wojny na środowisko może również skończyć się kryzysem humanitarnym.
Naukowcy nawołują do zatrzymania produkcji plastiku. Zespół badaczy zajmujących się tworzywami sztucznymi opublikował list w czasopiśmie Science, w którym wzywa do zaprzestania produkcji nowych tworzyw sztucznych w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia nimi. Twierdzą oni, że plastik stwarza nie tylko problemy związane z jego utylizacją, ale też jego produkcja generuje duże ilości emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do kryzysu klimatycznego. Ruch ten będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu zanieczyszczenia plastikiem, z którym obecnie boryka się nasza planeta. Na początku tego roku kraje zgodziły się przyjąć globalny traktat w celu powstrzymania zanieczyszczenia plastikiem, ale szczegóły tego porozumienia nie zostały jeszcze ustalone.

?