Oszczędzanie energii

Tryskać energią

Comiesięczne rachunki za energię elektryczną stanowią jedną z głównych pozycji w budżecie gospodarstw domowych. Na przyszły rok zapowiadane są znaczne podwyżki cen prądu, co może odbić się na naszej kieszeni. Tymczasem w Polsce potencjał efektywności energetycznej wciąż jest wielki i niewykorzystany ? w sektorze gospodarstw domowych marnotrawione jest nawet do 40 proc. energii. Oszczędzanie energii w domu pozwoli nie tylko zmniejszyć wysokość comiesięcznych opłat, ale też korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.

Zgodnie z wytycznymi polityki Unii Europejskiej do 2020 roku efektywność energetyczna państw członkowskich powinna wzrosnąć o 20 proc., obok 20-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych i 20-proc. wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Przez ostatnie 10 lat Polska wprowadziła rozwiązania, dzięki którym udało się poprawić efektywność energetyczną polskiej gospodarki, jednakże stoją przed nami kolejne wyzwania.
Podczas produkcji energii elektrycznej, z której korzystamy w domu i pracy, wydzielany jest dwutlenek węgla. Jego nadmiar w atmosferze skutkuje efektem cieplarnianym i pojawiającymi się w aglomeracjach smogiem czy kwaśnymi deszczami. Do wytwarzania energii wykorzystuje się również wiele cennych źródeł naturalnych, jak ropa czy gaz. Ich nadmierne wydobycie sprawia, że ich ceny wzrastają. Tymczasem już teraz przeciętna polska rodzina wydaje rocznie na prąd ok. 1200 złotych. Kwota ta będzie wciąż rosnąć, ponieważ zgodnie z prognozami energia elektryczna z roku na rok będzie coraz droższa.
Zatem warto wprowadzić zmiany w korzystaniu z niej, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach nawet 25 proc. w skali roku. Bardziej efektywne wykorzystanie zużywanej w naszych domach energii nie jest trudne, zwłaszcza że nasz komfort życia wcale się przez to nie obniży. Czasami wystarczy zmiana niektórych nawyków, a czasami, by oszczędzić, trzeba najpierw zainwestować.

Nie czuwaj, spocznij

Jedna z ważniejszych, ale często zapominanych zasad oszczędzania energii brzmi ? wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz. Średnio w polskim domu w trybie stand-by działają cztery urządzenia, a ich roczne zużycie prądu wynosi 175 kWh, co przekłada się na rachunki za energię wyższe o 100 złotych. W przypadku telefonów czy telewizora nie wystarczy wyłączenie urządzenia pilotem czy przyciskiem, gdyż wtedy przechodzi ono jedynie w stan czuwania i wciąż może pobierać dość znaczne ilości energii. Lepszym sposobem jest wyciągnięcie wtyczki z gniazdka albo podłączenie sprzętu do listwy antyprzepięciowej. Ma ona kilka gniazdek i można wyłączyć w niej zasilanie jednym, podświetlonym przyciskiem.

Eureka!

Zwykłe żarówki są co prawda tańsze, jednak energooszczędne w dłuższym czasie mogą nam pomóc zaoszczędzić na oświetleniu. Nie zapominajmy jednak, że tego typu żarówki najwięcej energii zużywają przy włączaniu, dlatego jeśli na krótko wychodzimy z pomieszczenia, nie powinniśmy gasić światła. Nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na krótki czas, jak np. w przedpokoju czy toalecie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w żarówki typu LED. Mimo że są dość drogie, oferują najniższe zużycie prądu oraz dużo większą trwałość niż pozostałe rodzaje żarówek. Dają również jasne światło o zróżnicowanej barwie.
Zaoszczędzimy też nieco energii i podniesiemy komfort codziennego życia, wybierając oświetlenie punktowe, które rozjaśnia konkretne części pomieszczeń. Gdy jemy w kuchni, możemy zapalić lampę nad stołem, a gdy czytamy książkę, włączyć lampę stojącą obok kanapy, bez potrzeby oświetlania całego pomieszczenia. Okazuje się, że kosztują nas nawet tak błahe kwestie jak zakurzone żarówki. Może nam się wydawać, że dają mniej światła i warto kupić mocniejsze ? zamiast tego wystarczy je po prostu odkurzyć. Wykorzystamy wówczas moc żarówek w 100 proc. Dla zapominalskich dobrym rozwiązaniem mogą być czujniki ruchu w mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne.
Jeśli nie musimy włączać oświetlenia, korzystajmy ze światła dziennego ? naturalne źródła światła z łatwością rozjaśnią mieszkanie. Aby jak najwięcej słońca mogło wpaść do domu, nie zastawiajmy okien meblami czy kwiatami.

Kuchenne ABC

Lodówki odpowiadają za aż 28 proc. całkowitego zużycia energii w domu. Nie powinno się stawiać tych urządzeń w pobliżu pieców czy grzejników. Błędem jest również wkładanie gorących potraw do lodówki ? lepiej poczekać, aż osiągną temperaturę pokojową, w przeciwnym razie chłodziarka zużyje trzy razy więcej prądu na ich ochłodzenie. Produkty głęboko zamrożone dobrze jest dzień przed przygotowaniem do spożycia rozmrozić, przekładając je z zamrażarki do lodówki. Dzięki temu zaoszczędzimy energię potrzebną do chłodzenia lodówki, ale też do dalszego gotowania produktów.
Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się dużo szybciej i tym sposobem zużywa mniej energii niż piekarniki starego typu, dlatego warto w niego zainwestować. W trakcie pieczenia nie powinno się otwierać jego drzwiczek, gdyż powoduje to dużą utratę ciepła. Na 5?10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia możemy wyłączyć piekarnik ? przez ten czas temperatura w nim się utrzyma. Jeśli gotujemy na płycie ceramicznej, warto używać do tego naczyń o płaskich dnach. Naczynia nieprzylegające całą powierzchnią dna do płyty zużywają do 50 proc. prądu więcej.

Tanie pranie

Jeśli chcemy zmniejszyć koszty prania, zaprogramujmy pralkę na pracę w czasie, gdy energia jest tańsza. W tym przypadku warunkiem jest korzystanie z taryfy G12. Pranie przy pełnym bębnie jest dwa razy tańsze niż pranie dwa razy z bębnem zapełnionym do połowy. W przypadku pralki duża część energii jest poświęcona na podgrzanie wody, zatem zużycie prądu będzie mniejsze, jeśli wybierzemy niższą temperaturę prania.

Taryfa ulgowa

Bardziej systemowym, dalekowzrocznym podejściem do oszczędzania energii będzie wybranie odpowiedniej dla swoich potrzeb taryfy. Do wyboru mamy najpopularniejszą taryfę jednostrefową (G11), w której przez całą dobę naliczana jest jednakowa stawka za energię elektryczną. Ta propozycja jest korzystna dla osób, które zużywają dużo energii w godzinach szczytu. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstw bez ogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV/AGD. Alternatywą jest taryfa dwustrefowa (G12), w której niższą (nawet o 50 proc.) kwotę zapłacimy przez około 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje w godzinach 13?16 i 22?8) oraz w weekendy. Przez resztę dnia stawka za prąd jest nieco droższa niż w taryfie G11. Taryfa ta jest dobrym wyborem dla osób, które mają ogrzewanie na prąd, zwłaszcza jeśli mogą zaprogramować piece na konkretne tańsze godziny. To również ciekawa oferta dla osób zostawiających prace domowe na dni wolne od pracy.

?


Nagrody

Śląsk w czołówce Eco-Miast

Cztery śląskie miasta ? Zabrze, Czeladź, Bielsko Biała i Dąbrowa Górnicza ? znalazły się w gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie Eco-Miasto 2018. Do tegorocznej, szóstej edycji zgłosiło się 46 miast, a najwięcej zgłoszeń nadeszło z województwa śląskiego ? aż 10 miast z tego regionu. Organizatorami konkursu Eco-Miasto są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 września w Warszawie i była częścią Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Eco-Miasto. Zabrze zostało nagrodzone w kategorii zieleń miejska i jakość powietrza, Czeladź w kategorii efektywność energetyczna budynków. Bielsko-Biała otrzymała wyróżnienie w kategorii gospodarka wodna, a Dąbrowa Górnicza ? efektywność energetyczna budynków. W sumie jury przyznało 10 tytułów laureata w pięciu kategoriach i 13 wyróżnień.
Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy podkreślił, że polskie miasta stają się coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. To ważne, że ośrodki miejskie w Polsce mają się czym pochwalić w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza czy wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza w związku z tegorocznym szczytem klimatycznym w Katowicach.

?


Katowice

Dni Energii po raz czwarty

22 września na katowickim rynku obchodzono Dni Energii. W tym roku świętowano podwójnie, gdyż na ten sam dzień przypadł Dzień bez samochodu. Tego dnia można było naładować smartfon, jadąc na rowerze, wziąć udział w konkursach z nagrodami, a także przypomnieć sobie zasady segregacji odpadów. 

W Miejskim Centrum Energii, czyli punkcie informacyjnym na katowickim rynku, uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak zmienić sposób ogrzewania w mieszkaniu, kiedy i w jaki sposób należy wymienić kocioł opalany węglem oraz jakie paliwa warto wykorzystywać do ogrzewania domu. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci ? ekologiczny magik uczył je, jak segregować odpady. Koło Naukowe FOTON Politechniki Śląskiej przedstawiło na pokazach i warsztatach technologie pozwalające wytwarzać energię. Najmłodsi mogli z bliska zobaczyć, jak działają ogniwa wodorowe, fotoogniwa, elektrownie i turbiny wiatrowe. W Kinie dla klimatu, czyli specjalnej sali zasilanej odnawialnymi źródłami energii, emitowano filmy dokumentalne i ekologiczne animacje.
Przez cały dzień na katowickim rynku można było posłuchać dobrej muzyki. Najpierw czas umilał zespół Gig Band, później odbył się koncert fortepianowy Rafała Mokrzyckiego, a na koniec zagrał zespół Around The Blues. Przez cały dzień przewodnicy zabierali chętnych na bezpłatne wycieczki, w czasie których można było przejść ścieżką edukacyjną w oczyszczalni Gigablok, zwiedzić budynek pasywny w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, Elektrociepłownię ? Zakład Wytwarzania Katowice oraz pospacerować po lesie w Muchowcu.