Aktywność fizyczna
Biegać, skakać, latać, pływać
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by każdy człowiek poświęcił minimum 30 minut dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną. Rekomendacje różnią się w szczegółach, ponieważ nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla wszystkich. Trzeba wybrać aktywność fizyczną odpowiednią do swojego wieku, zdrowia i przede wszystkim taką, którą lubimy. Inne ćwiczenia powinny uprawiać dorastające dzieci i dojrzewająca młodzież, a inaczej dbać o formę dorośli ludzie w sile wieku. Codzienny ruch jest też ważny dla seniorów, którzy zbyt często prowadzą siedzący tryb życia. Systematyczne ćwiczenia fizyczne nie tylko chronią serce, zapobiegają otyłości i budują tężyznę, ale też poprawiają samopoczucie, zadowolenie z życia i zapewniają lepszy sen.
Większość dnia spędzamy w pracy albo szkole, a po powrocie do domu wielu z nas nie ma sił ani ochoty na jakąkolwiek aktywność poza odpoczynkiem w fotelu przed telewizorem. Tymczasem zarówno badania naukowe, jak i zdrowy rozsądek podpowiadają, że aktywność fizyczna powinna być ważnym elementem życia codziennego każdego człowieka. Podczas ćwiczeń nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale co ważniejsze ? aktywnie dbamy o nasze zdrowie. Ćwiczenia fizyczne zmniejszają bowiem ryzyko chorób serca, osteoporozy i udaru. W badaniach stwierdzono związek pomiędzy stopniem sprawności fizycznej i wskaźnikiem zgonów, zwłaszcza z powodu chorób sercowo-naczyniowych i raka. Dzięki dotlenieniu organizmu mózg pracuje sprawniej, a nasze naczynia krwionośne się rozszerzają.
Wiele osób chciałoby uprawiać sport, ale boi się, bo nie wie, od czego zacząć. Ważne, by początkujący nie stawiali sobie zbyt ambitnych celów. Najpierw powinni ćwiczyć krótko, około pół godziny dziennie, powoli i stopniowo zwiększając wysiłek. Forsowanie się na początku naszej przygody ze sportem może zniechęcić do jego uprawiania oraz może wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nie ma sensu przechodzić na wyczynostwo, o wiele zdrowsze są codzienne aktywności na świeżym powietrzu. Dyscyplin do wyboru jest wiele ? jednocześnie zdrowych i przyjemnych. Dla amatorów zalecane są podstawowe formy aktywności ruchowej, jak spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze i pływanie.
Spacerowym krokiem
Chodzenie stanowi najbardziej naturalny sposób poruszania się ? jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy bez względu na wiek, formę i stan konta. Nie ogranicza nas w nim pogoda ani miejsce zamieszkania, wystarczą wygodne buty. Spacer dobrze działa na stawy, szczególnie kolanowe, ponieważ nie powoduje ich nadmiernego obciążania. Chodzenie 8?10 kilometrów w tygodniu zapobiega zapaleniom stawów i ich procesom degeneracyjnym. Na świeżym powietrzu lepiej pracuje serce ? 30 minut marszu dziennie zmniejsza o 35 proc. ryzyko zgonu z powodu jego chorób. Spacerując, chronimy się przed cukrzycą, która jest chorobą siedzącego trybu życia. Pracujące mięśnie powodują lepsze wykorzystanie insuliny i zmniejszanie poziomu glukozy we krwi.
Pół godziny marszu dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy o 30 proc. Piechurzy stają się też bardziej zahartowani i odporni na przeziębienia i grypę, ponieważ chodzenie poprawia pracę systemu immunologicznego. Spacer poprawia też jakość naszego snu ? już 45 minut porannej przebieżki sprawia, że wieczorem szybciej zasypiamy.
Biegiem po zdrowie
Od kilku dobrych lat bieganie jest najpopularniejszym sportem Polaków. Do jego uprawiania nie potrzebujemy wiele więcej akcesoriów niż do chodzenia ? wystarczą dresy i wygodne, dopasowane buty. Zanim zaczniemy biegać, warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli chorujemy. Powinniśmy zaczynać od niewielkich dystansów i pamiętać o rozgrzewce przed bieganiem i rozciąganiu po jego ukończeniu. Najlepiej biegać po śniadaniu i w godzinach przedpołudniowych. Ta forma aktywności ma szereg zalet, począwszy od kształtowania mięśni całego ciała. W biegu najintensywniej pracują dolne partie mięśni, ale aktywne są także mięśnie brzucha, pleców i ramion. Dzięki niemu sprawniej funkcjonują stawy oraz poprawia się nasza koordynacja.
Systematyczne bieganie wzmacnia serce i płuca, co usprawnia dopływ krwi do całego ciała i obniża ryzyko wielu chorób. Codziennie przebiegnięte kilka kilometrów to znakomity sposób na obniżenie ciśnienia. Sport ten można też polecić dbającym o linię ? biegając, spalimy więcej kalorii niż na spacerze, a ich ilość zależy od intensywności biegu. Powinna ona zależeć od upodobań biegacza i jego kondycji. Na bieganiu zyskuje też mózg, który zostaje dobrze dotleniony, dzięki czemu sprawniej pracuje i łatwiej mu się skoncentrować.
Jazdy na rowerze się nie zapomina
Przejażdżka na rowerze jest jedną z największych przyjemności w życiu, i co ważne ? za stosunkowo niewysoką cenę. To idealna forma aktywności fizycznej dla osób chcących zadbać o kondycję fizyczną i zdrowie. Podczas jazdy na jednośladzie najmocniej pracują mięśnie nóg ? uda, łydki i stopy. W rezultacie nie tylko ukształtujemy zgrabne nogi, ale też dzięki skurczom włókien mięśniowych, które zmuszają naczynia krwionośne do pracy, zapobiegamy powstawaniu żylaków. Cała para nie idzie jednak w nogi, ponieważ w czasie jazdy aktywizują się również mięśnie brzucha i pleców, a także biodra i przedramiona.
Zrównoważone tempo jazdy jest dobre dla serca, ponieważ dopływa wtedy do niego więcej tlenu, dzięki czemu krążenie przyspiesza, a ciśnienie tętnicze spada. W rezultacie zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału lub choroby niedokrwiennej serca. Na rowerze szybko zgubimy też zbędne kilogramy ? jadąc 15 km/h, w ciągu godziny spalamy 300 kalorii, zwiększając tempo do 20 km/h, pozbędziemy się 600 kalorii, a pokonując teren wyboisty ? aż 700 kalorii.
Jak ryba w wodzie
Pływanie należy do najbezpieczniejszych i najzdrowszych sportów, ponieważ ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża się stawów i krążków międzykręgowych. Rozwija mięśnie klatki piersiowej, usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Pływanie, ale też gimnastyka w wodzie wzmacniają odporność i poprawiają koordynację ruchową. Dla naszego kręgosłupa najkorzystniejsze jest pływanie na plecach, stylem grzbietowym ? poprawia muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Z kolei ?żabka? rozwija mięśnie nóg i górne partii tułowia i karku, kraul ? mięśnie barkowe, ramion i nóg, a ?motylek? znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe.
?
WFOŚiGW w Katowicach
Walka z niską emisją na Śląsku
29 kwietnia odbyła się konferencja dla samorządowców województwa śląskiego poświęcona kompleksowej likwidacji niskiej emisji na jego terenie. Podczas spotkania przedstawiono różne możliwości uzyskania dofinansowania na likwidację niskiej emisji. ? Ochrona środowiska i czystego powietrza to priorytety województwa śląskiego ? powiedział na otwarciu konferencji marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił niedawno trzy konkursy na projekty antysmogowe. Ich łączna kwota przeznaczona na dofinansowania wynosi 270 mln złotych. Do 27 maja samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mogą składać wnioski na dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz rozbudowę sieci ciepłowniczych i budowę źródeł ciepła wysokosprawnej kogeneracji. Zwycięzcy otrzymają dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na przedsięwzięcia. Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, zwracał uwagę na szerszą formułę konkursu: ? Dzięki działaniom Komitetu Sterującego Programu dla Śląska Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju rozszerzono katalog beneficjentów programu POIŚ 2014?2020 o jednostki samorządu terytorialnego, które pierwszy raz będą mogły uzyskać dofinansowanie na działania związane z termomodernizacją budynków komunalnych.
Drugim rozwiązaniem w walce z niską emisją jest realizowany od września ubiegłego roku program Czyste Powietrze, w ramach którego osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizacje swoich domów. Program spotkał się z żywym odzewem ? na terenie województwa śląskiego złożono do tej pory już ponad 6 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą już 100 mln złotych.
Wkrótce zostanie uruchomiony trzeci instrument w walce o czyste powietrze. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje się do wdrożenia programu Energia Plus, w ramach którego gospodarstwa domowe chcące zainstalować elektrownię słoneczną otrzymają ekopożyczki. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zaznaczył, że program ten jest zgodny ze strategią zawartą w przygotowanym przez Ministerstwo Energii dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.