Ponadregionalna inicjatywa dofinansowania lotów patrolowo-gaśniczych
Połączone siły Funduszy wesprą ochronę lasów
620 tys. złotych przeznaczonych na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych trafi w tym roku do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i we Wrocławiu.
Dofinansowanie z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Krakowie, Opolu i we Wrocławiu to efekt współpracy mającej na celu ochronę lasów przed zagrożeniem pożarowym.
Aleksandra Drescher, prezes WFOŚiGW w Opolu, podkreśliła: ? Łączymy siły z innymi Funduszami i wspólnymi środkami chcemy wspomóc Lasy Państwowe, które są dobrem narodowym nas wszystkich. Nasze wsparcie finansowe to nasz wkład w poprawę bezpieczeństwa pożarowego kompleksów leśnych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wolno las rośnie, a jak szybko może go pochłonąć pożar. Ocieplenie klimatu, liczne susze, zimy z niewielkimi opadami śniegu czy widocznie niski stan rzek wskazują na to, że pożary są coraz większym niebezpieczeństwem nie tylko w krajach obu Ameryk czy w Australii, ale także w Europie.
? Tylko wczesne wykrywanie ognisk pożarowych może uchronić nas i środowisko naturalne od katastrofalnych skutków. Dlatego loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych są tak bardzo ważne i konieczne, żeby szybko zlokalizować zarzewie ognia, a powstający pożar zdusić w zarodku. Wszyscy mamy w pamięci gigantyczny, a zarazem tragiczny w skutkach pożar w okolicach Kuźni Raciborskiej sprzed lat ? zaznaczył prezes WFOŚiGW w Katowicach, Tomasz Bednarek.
W przypadku pożarów czas, a także dobrze zorganizowana i sprawnie przeprowadzona akcja mają kluczowe znaczenie. Dlatego też zgromadzone środki pozwolą na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczych, a także dostarczenie wielu niezbędnych informacji dostępnych jedynie podczas obserwacji z powietrza. Na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych Fundusze przeznaczą łącznie 620 tys. złotych, z czego katowicki Fundusz ? 400 tys., opolski i wrocławski po 100 tys., krakowski ?
20 tys. złotych. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczych, jak i dostarczenie niezbędnych informacji dostępnych jedynie podczas obserwacji z powietrza.
Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze są odpowiedzialne za lokalizację pożarów i rozpoczęcie akcji gaśniczej, a także ograniczenie pożaru do momentu dotarcia reszty sił naziemnych. Warto przy tym zaznaczyć, że na uzupełnienie zapasu wody i ponowny powrót do akcji samoloty, jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut.
Tego typu loty będą realizowane na leśnych terenach czterech województw ? śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Patrolowanie i obserwacja pożaru z powietrza poprawi także bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji gaśniczej. Sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza to także ograniczanie szkodliwej emisji dwutlenku węgla, będącej następstwem pożarów.
Warto wspomnieć, że taka ponadregionalna inicjatywa czterech wojewódzkich Funduszy nie jest pierwszą. Już rok temu wspólnymi siłami dofinansowano lasy kwotą niemal pół miliona złotych, a rok wcześniej było to 350 tys. złotych (wtedy partycypowały Wojewódzkie Fundusze w Katowicach i Opolu).
W sierpniu 1992 roku około godziny 13.50 został zauważony pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie w pobliżu miejscowości Solarnia. Gorące lato, silny wiatr i niska wilgotność ściółki doprowadziły do tego, że pożar ten był największym w Polsce, a także Europie Środkowej po II wojnie światowej. Trwał on od 26 do 30 sierpnia 1992 roku, ale dogaszanie przeciągnęło się do połowy września. Pożar strawił 9062 ha, a zniszczenia na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn miały cechy klęski ekologicznej. W pożarze zginęły dwie osoby, wiele zostało rannych. W sumie w akcji gaśniczej brało udział 10 tys. osób, a dużą rolę podczas gaszenia odegrało masowe użycie samolotów PZL M18 Dromader. Wykorzystywano także około 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i sześć lokomotyw, a także sprzęt ciężki ? czołgi inżynieryjne, pługi i spychacze.
WFOŚiGW w Katowicach, Hanna Krzyżowska
Nabór wniosków do nowego programu WFOŚiGW w Katowicach
Rusza pilotażowy program ?Przydomowa oczyszczalnia?
Z początkiem lipca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął zbieranie wniosków do programu ?Przydomowa oczyszczalnia?. Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości w województwie śląskim, w tym także tych położonych na nieruchomościach oddanych w użytkowanie wieczyste. Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8 tys. złotych.
Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, zaznaczył: ?Najprostszym i najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków jest oczywiście kanalizacja miejska. Niestety w naszym regionie jest wiele gmin, których mieszkańcy borykają się z brakiem sieci centralnej. I nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek mogła powstać, ze względu na ukształtowanie terenu oraz związane z tym gigantyczne koszty i nieopłacalność inwestycji?.
Wnioski będą przyjmowane do końca roku, a na cały pilotażowy program przeznaczony został milion złotych.
?
Ekologiczne wiadomości
Nurkowie usunęli ponad 11 ton śmieci z jeziora Tahoe. Liczące ponad 2 mln lat jezioro leży na granicy Kalifornii i Nevady, w północnych górach Sierra Nevada. Woda w nim jest tak czysta, że nie wymaga nawet filtrowania przez dostawców wody. Jednak pomimo tej niezwykłej czystości wody Tahoe ma problem z zanieczyszczeniami. Zdeterminowana, aby rozwiązać ten problem, kalifornijska organizacja non-profit zorganizowała wolontariuszy z nurkami, którzy usuwali śmieci z całej linii brzegowej jeziora. W ten sposób nurkowie zebrali 11 ton śmieci, w tym pierścionki zaręczynowe, aparaty fotograficzne z lat 80., fragmenty łodzi, latarni, portfele i oczywiście plastikowe butelki.
Naukowcy starają się przywrócić lasy wodorostów. Rosną one wzdłuż ponad jednej czwartej wybrzeży świata i należą do najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie. Wiele z nich jednak zanika z powodu ocieplania się oceanów. Nagłe, niedawne wyniszczenie rozległych lasów wodorostów wzdłuż wybrzeży Tasmanii i Kalifornii pokazało, jak niewiele wiadomo na temat ochrony lub przywracania tych morskich ekosystemów. Naukowcy znajdują nowe sposoby na przywrócenie wodorostów, ale skala tych prac musi zostać zwiększona. Może w tym pomóc zainteresowanie badaniem wodorostów pod kątem żywności, magazynowania dwutlenku węgla i innych zastosowań.
Niezwykły ptak ze Sri Lanki. Zamieszkujące Sri Lankę tropikalne ptaki, długoszpony krasnoczelne, praktykują system poliandrii ? każda samica utrzymuje kilku samców, z których każdy ma za zadanie opiekować się gromadą jaj. Doprowadziło to do niezwykłych ról rodzicielskich, w których samce wysiadują jaja i opiekują się młodymi, a samice odgrywają wiodącą rolę w obronie przed atakami drapieżników. Naukowcy zakładają, że gatunek wyewoluował system poliandrii, aby zmaksymalizować liczbę piskląt, które dorastają, z uwagi na wysoką śmiertelność w wyniku drapieżnictwa w otwartym środowisku mokradeł.
?