Jeże MegaZwierze trafiy na zielone łono natury

Dwa jeże wróciły na łono natury po zimie dzięki projektowi ?Jeż MegaZwierz?. Zwierzęta zimę spędziły u pracownika TAURONA.

TAURON realizuje projekt ?Jeż MegaZwierz? czwarty rok z rzędu. W jego ramach, pracownik TAURONA prowadzi przydomową ochronkę dla jeży ? ostatnią zimę spędziło pod jego opieką osiem zwierząt. Dwa pierwsze, które odzyskały już pełnię sił, zostały wypuszczone na wolność w okolicach Rybnika. Kontrola wypuszczonych jeży pokazała, że zwierzęta skorzystały z domków, ale poszły już w świat. W najbliższych tygodniach kolejne jeże będą mogły wrócić do przyrody. Pierwsze wypuszczone w tym roku jeże otrzymały imiona Maciek i Bogdan.
– Maciek pochodzi z okolic Gorzyc. To samiec rasy zachodniej. Ukrywał się w garażu, był bardzo chory, zarobaczony, z silnym kaszlem, co wskazywało na pasożyty płucne. Waga w dniu przyjęcie wskazywała 460 g, w dniu wypuszczenia już 1100 g. Jeż był leczony ze wsparciem specjalistów z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku. Natomiast Bogdan to samiec rasy wschodniej znaleziony w okolicach Rybnika i przewieziony do tej samej lecznicy. Jeż był wychudzony i w złym stanie, również zarobaczony. Po specjalistycznym leczeniu został odchowany w wolierze. W dniu wypuszczenia ważył 1160 g ? mówi Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA, który prowadzi przydomowy ośrodek rehabilitacji jeży.
Oba osobniki trafiły do specjalistycznych domków. Maciek dostał solidny domek typu ?Kopuła? z dwoma wejściami i świeżą liściastą wyściółką. Samiec Bogdan dostał domek konstrukcji uproszczonej.
– Stopniowo zazieleniamy krajobraz energetyczny na południu Polski, ale podejmujemy też działania skierowane na ochronę przyrody. Jeż to w TAURONIE ambasador ekologicznej transformacji, uczy i przypomina nam o obowiązkach wobec otaczającej nas przyrody ? mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.
W sezonie wiosenno-letnim TAURON zaplanował warsztaty z budowy domków i cykl filmów pokazujących przygody ?Jeży Megazwierzy?.
Dzięki projektowi ?Jeż MegaZwierz? już ponad pięćdziesiąt jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność. W ostatnich latach TAURON fundował specjalistyczne domki i przeprowadził wiele działań promujących ochronę tych niezwykłych zwierząt. W mediach społecznościowych firmy sukcesywnie pojawiały się też filmy, zdjęcia i poradniki propagujące wiedzę o kolczastych ssakach.
Projekt jest częścią Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli zaktualizowanej strategii firmy zakładającej dynamiczne inwestycje w energetykę odnawialną. W perspektywie 2030 roku Grupa planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.