Energy Summit 2019 – warunki zrównoważonej transformacji energetycznej

Energy Summit 2019 czyli rozmowy o energetycznej transformacji Za nami pierwszy dzień kongresu Energy Summit 2019 organizowanego przez Ministerstwo Energii, Euracoal oraz Polską Grupę Górniczą. Przybyłych gości powitali Adam Gawęda wiceminister energii oraz Tomasz Rogala prezes PGG. Premier Mateusz Morawiecki skierował do uczestników list.
Pierwszego dnia Kongresu odbyły się trzy panele. W pierwszym z nich ?Środowisko naturalne i zmiany klimatu? Janusz Olszowski zwrócił uwagę na problem, jakim jest carbon leakage, tzn. wyciek emisji, który powoduje problem w postaci ucieczki przemysłu poza UE do krajów, które nie stosują norm środowiskowych. Prof. Stanisław Prusek z kolei podkreślił, iż polskie bloki węglowe mają bardzo dobre parametry sprawnościowe. Dr Marcus Binder wiceprezes ds. finansowych LEAG odniósł się do planów Niemiec na 2020 r., które nie zostały dotrzymane, a tymczasem założono nowe – jeszcze ambitniejsze cele czyli redukcje emisji CO2 o 55% w porównaniu do roku 1990.
Podczas drugiego panelu ?BEZPIECZEŃSTWO DOSTAW SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH? Herbert Gabryś zwrócił uwagę na fakt, iż zużycie energii będzie rosło. Polska może czuć się bezpieczna, gdyż tylko w 31% jest zależna od dostaw zewnętrznych, ponieważ posiada własne zasoby, z których korzysta. Jego zdaniem węgiel będzie wydobywany, przetwarzany i spalany, gdyż Polska ma jego zasoby i nie zrezygnuje z niego. Zwrócił również uwagę to, że węgiel to nie tylko samo zło – jak niektórzy myślą – wykorzystywany jest na ogromną skalę w przemyśle. Piotr Woźniak natomiast odniósł się do tematu paliw kopalnych. Podkreślił, że paliwa kopalne w Polsce są opłacalne – dla przykładu – koszt energii elektrycznej w Dani to 30?/ MWh, a w Polsce 13?/MWh. Należy polegać na tym co mamy i co jest opłacalne – w tym wypadku węgiel. Ewentualną alternatywą jest gaz, a nie tylko węgiel. Zwrócił również uwagę na fakt, iż węgiel zapewnia bezpieczeństwo energetyczne – w przeciwieństwie do OZE, zwłaszcza, iż wiatrowość w naszym kraju jest niska. Dr Lars Kulik natomiast poinformował, że w Niemczech aktualnie panują spore ambicje klimatyczne. Celem jest redukcja emisji CO2 o 55% w porównaniu z rokiem 1990. Zakończenie produkcji energii z węgla nastąpi do 2038 roku, a udział OZE wzrośnie do 65%.
?SPOŁECZEŃSTWO I KAPITAŁ LUDZKI? to tytuł panelu , którego moderatorem był Tomasz Rogala prezes PGG który podkreślili, że według szacunków Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach koszt transformacji energetycznej tylko dla PGG to około 50 mln euro, natomiast środki z budżetu UE są niewystarczające by udało się to zrealizować. Według Jarosława Grzesika transformacja energetyczna kojarzy się społeczeństwu z likwidacją I idącym za tym bezrobociem. Nie można nazwać sprawiedliwą transformacja procesu podczas którego ludzie tracą miejsca pracy wskutek dekarbonizacji, która jego zdaniem obejmuje już nie tylko węgiel, ale także gaz i ropę. Dumitru Fornea uważa, że transformacja energetyczna to złożony problem, gdyż nie ma konkretnego planu ani budżetu aby przekwalifikować współczesnych górników. Ponadto uważa, iż dla Europy wschodniej jest to wyzwanie, bo jest to proces bolesny, ale może być również ogromną szansą, jeśli środki pieniężne zostaną ulokowane w odpowiedni sposób, np. poprzez podnoszenie kwalifikacji ludzi. Wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs wskazała na pozytywne aspekty transformacji energetycznej, a mianowicie przekształcanie terenów pogórniczych w muzea lub szlaki zabytków poprzemysłowych. Uczestnicy określili sprawiedliwą transformację energetyczna, jako zagrożenie, ale i jako szansę.
Pierwszego dnia kongresu Energy Summit prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala wręczył dzieła śląskiego artysty Kornela Wilczka w ramach podziękowań dla Krzysztofa Tchórzewskiego Ministra Energii: Za wprowadzenie mechanizmów rynku energii oraz utrzymanie jednej z najniższych cen energii w Europie; dla Henryka Baranowskiego Prezesa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.: Za wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne w kraju oraz uruchomienie dwóch bloków energetycznych w Opolu o mocy 900 MW każdy i wysokiej sprawności dochodzącej do 46%. W blokach tych roczne zużycie węgla wyniesie 3,4 mln ton węgla kamiennego; dla Piotra Woźniaka Prezesa PGNiG S.A.: Za innowacyjne podejście do zagospodarowania metanu z pokładów węgla, którego zasoby w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym szacowane są na 170 mld m3. W ramach wspólnego z Polską Grupą Górniczą projektu badawczo-rozwojowego ?GEOMETAN?, znacząco zwiększy się ilość ujmowanego i gospodarczo wykorzystywanego metanu, jak i bezpieczeństwo pracy górników; dla Dr Larsa Kulika Członka Zarządu RWE: Za wspieranie europejskiego sektora węglowego oraz wkład w rozwój innowacyjnych technologii w górnictwie. Szczególnie należy docenić ogłoszenie kosztów transformacji dla niemieckiego sektora węgla brunatnego, które wynoszą od 1,2 do 1,5 mld EUR za 1 GW mocy. Rekompensata tych kosztów jest warunkiem przeprowadzenia tego procesu w sposób zrównoważony. Podziękowania dla strony społecznej: Za wprowadzenie do debaty publicznej na temat transformacji energetycznej, kwestii odpowiedzialności za ochronę łańcucha wartości w tym procesie oraz za odwagę w zadawaniu pytań o przyszłość pracowników sektora wydobywczego. Za to, że reprezentują nie tylko 90 tys. miejsc pracy bezpośrednio w górnictwie, ale i ok. 300 tys. miejsc pracy wokół górnictwa. Zwrócenie na to uwagi było szczególnie ważne w trakcie cyklu konferencji organizowanych pod szyldem ?Społeczny Pre-COP24?.
Na zakończenie dwudniowych obrad gospodarz wydarzenia Prezes PGG i Prezydent Euracoalu Tomasz Rogala przekazał na ręce posła do PE Grzegorza Tobiszowskiego wypracowaną wspólnie przez uczestników Konferencji, deklarację w sprawie Warunków Zrównoważonej Transformacji Energetycznej.