Od informatyzacji po zielone scenariusze

Drugi dzień Międzynarodowego Forum Górniczego 2019 obfituje w wydarzenia. W Katowicach podpisano serię porozumień między spółkami Grupy Kapitałowej JSW a specjalistycznymi firmami, debatowano też nad bezpieczeństwem i efektywnością produkcji. Panele odbywały się w kilku lokalizacjach ? m.in. w Katowicach, Krakowie i Jastrzębiu-Zdroju.
Od cyfryzacji, przez ekologię, po bezpieczeństwo podziemnych prac ? IMF 2019 to źródło wiedzy dla całej górniczej branży. Drugi dzień tej międzynarodowej konferencji poświęcony był wielu tematom istotnym dla górniczego świata. Panele dyskusyjne i prelekcje odbyły się pod wieloma adresami. Jednym z najważniejszych punktów IMF 2019 było podpisanie porozumień o współpracy między Grupą Kapitałową JSW a potentatami branży informatycznej ? firmami Microsoft, IBM i SAP Polska. – Przemysł 4.0 to kierunek, w którym nieuchronnie zmierzamy ? powiedział prof. Artur Kozłowski, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. – Automatyzacja, dane cyfrowe i cyfrowa łączność to kierunek, który jest już wyznaczony w przemyśle i pokrywa się z kierunkiem rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W zakładach JSW wygłoszono serię prelekcji związanych m.in. z automatyzacją produkcji, optymalizacją energetyczną kopalń i poświęconych szczegółom technicznym podziemnej eksploatacji. Istotnym punktem była też dyskusja o usuwaniu negatywnych skutków przemysłowej działalności. W sesji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestniczyli naukowcy z kilku europejskich krajów. – Czerpanie z doświadczeń brytyjskich jest dla nas niezwykle ważne, bardzo doceniamy wszelkie informacje w zakresie usuwania skutków działalności przemysłowej – powiedział podczas panelu Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. ? Nasze zaangażowanie w rekultywację terenów poprzemysłowych to nasze etyczne zobowiązanie. W tej sprawie Jastrzębska Spółka Węglowa zaprosiła do współpracy ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego. W podpisaniu listu intencyjnego wzięła udział także uniwersytecka spółka celowa SPIN-US. – Projekt skoncentrowany będzie na wykorzystaniu wiedzy, którą mają naukowcy Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego, w celu podniesienia wartości terenów, które zostały zdegradowane czy też zniszczone wskutek działalności górniczej ? mówiła Katarzyna Papież-Pawełczak, prezes zarządu SPIN-US.
W Katowicach zaprezentowano też nowy pomysł spółki z Grupy Kapitałowej ? JSW Innowacje. Wkrótce ma ruszyć portal internetowy nowylevel.pl, przeznaczony dla osób i firm z nowatorskimi pomysłami, zwłaszcza dotyczącymi przemysłu i branży karbochemicznej. ? Najważniejsze w tym projekcie jest otwarcie się na zewnątrz, wyjście poza schemat myślenia ?to się nie da? ? tłumaczył Jacek Srokowski, wiceprezes spółki JSW Innowacje.
Wiele uwagi poświęcono też tradycyjnym aspektom górniczej działalności ? na przykład z zakresu technologii głębienia szybów. O czwartej rewolucji przemysłowej dyskutowano w katowickiej siedzibie spółki JSW Innowacje, gdzie spotkali się naukowcy, inżynierowie i specjaliści od wierceń, a także eksperci budowy nowych kopalni oraz pogłębiania szybów. Wśród nich byli przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, która jest jedną z dwóch polskich firm, specjalizujących się w wykonywaniu tych najtrudniejszych prac. Obecnie JSW jest w trakcie przejęcia tej spółki. – Dwa lata temu nikt nie myślał, że Przedsiębiorstwo Budowy Szybów będzie w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ przejęcie PBSz, to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa JSW w kontekście zabezpieczenia dostępu do nowych zasobów węgla koksowego, a w efekcie zwiększenie wydobycia i sprzedaży do poziomu powyżej 18 mln ton. Ze strony JSW to jest bardzo przemyślana strategia ? powiedział Artur Dyczko, pełnomocnik ds. strategii i rozwoju JSW, przedstawiając najważniejsze cele strategiczne spółki.
Przedsiębiorstwo Budowy Szybów to firma z 70-letnią tradycją, stale się rozwija i ma wiele do zaoferowania Jastrzębskiej Spółce Węglowej. – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów wielokrotnie zmieniało właścicieli. Mam nadzieję, że JSW jest naszym ostatnim. Jesteśmy od wykonywania najtrudniejszych robót. Kiedyś technologie głębienia szybów były mało zaawansowane, obecnie przy współpracy wielu uczelni i wprowadzaniu innowacji potrafimy wykonywać te prace bardzo efektywnie. Jesteśmy na to gotowi – Marcin Mieszczak, wiceprezes zarządu PBSz.
Podczas finałowego dnia IMF 2019 w kopalni Pniówek odbyła się ponadto sesja z udziałem samorządowców z gmin górniczych, przedstawicieli szkół i domów dziecka. Podczas tej sesji prezes zarządu JSW ogłosił, że swoją działalność rozpoczęła właśnie Fundacja JSW.