Śląskie Centrum Wolności i Solidarności obchodzi w tym roku 10 lecie powstania. 31 sierpnia br. w siedzibie przy ul. Wincentego Pola 38 odbyły się z tej okazji uroczystości, a przypadły one dokładnie w obchodzonym od wielu lat w naszym kraju Dniu Wolności i Solidarności.
Uroczysta gala połączona została z wręczeniem nagrody ?Czarny Diament? przyznawanej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w kategorii pamięć historyczna. Po raz pierwszy taka nagrodę przyznano Społecznemu Komitetowi Pamięci Poległych Górników Kopalni Wujek, dzięki któremu powstało Centrum. Na zakończenie obchodów odbył się piękny koncert Pauliny Surlas i Antoniny Struki, uczennic z Tychów.
Jak podkreślił Dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa – Minione 10 lat to przede wszystkim lata pamięci o górnikach z kopalni ?Wujek?, tysiące lekcji muzealnych, setki tysięcy odwiedzających, dziesiątki publikacji, biegów pamięci, spacerów historycznych, warsztatów oraz szereg działań okolicznościowych takich jak spektakl ?Wujek 81. Czarna ballada?, murale historyczne czy moneta okolicznościowa wydana przez NBP.
Przypomnijmy, że Centrum powstało z inicjatywy oraz jako kontynuator działań Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”. Uchwała intencyjna o jego utworzeniu wspólnie z Miastem Katowice została podjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego 12 września 2011 r. Umowa o jego wspólnym prowadzeniu została zawarta 16 grudnia 2011 r., natomiast 19 lutego 2011 r. Sejmik Województwa przyjął uchwałę nadającą Centrum, statut.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności na stałe wpisało się w krajobraz naszego województwa. To nie tylko instytucja, muzeum ale przede wszystkim miejsce pamięci o tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku. To tutaj miała miejsce pacyfikacji kopalni, po wprowadzeniu stanu wojennego. Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, dokumentacyjno-archiwistyczną, edukacyjną, naukowo-badawczą oraz wydawniczą. Centrum opiekuje się również Pomnikiem Poległych Górników Kopalni Wujek oraz raz posiada własną wystawę stałą. Jest organizatorem licznych konkursów (m.in. ?Olimpiada Solidarności?), konferencji naukowych, wystaw czasowych oraz wydarzeń kulturalnych. W swej działalności nie ogranicza się wyłącznie do okresu stanu wojennego – obiektem badań są również lata panowania ustroju 1945-1989.
Polska Grupa Górnicza S.A. także złożyła gratulacje, wyrazy uznania oraz życzenia dalszego tak prężnego rozwoju.