Muzyczne widowisko powstańcze i piknik dla dzieci w Syryni pod patronatem Adama Gawędy

Wielkie powstańcze widowisko ?3 krople krwi? można było zobaczyć i usłyszeć w sobotę, 14 września w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syryni koło Wodzisławia Śląskiego.
Spektakl opowiada o bohaterach powstań śląskich. Wstęp na widowisko był bezpłatny. Jednym z organizatorów spektaklu była Polska Grupa Górnicza, natomiast patronat objął Adam Gawęda, wiceminister energii, który przybył na uroczystość wraz z żoną Ewą Marią. Do Syryni przybyli także przedstawiciele zarządu PGG z prezesem Tomaszem Rogalą na czele.
Muzyczno-teatralny spektakl napisano z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Na scenie wystąpiło kilkudziesięciu artystów. Zabrzmiały pieśni i specjalnie stworzone narracje poświęcone bohaterskim zrywom.
Kompozytorem spektaklu jest Klaudiusz Jania, słowa napisał Jan Drechsler, producentem jest Marek Klementowski. Widowisko będzie można obejrzeć także na antenie TVP Katowice, 22 września o 19:15.
Wieczorny spektakl, na który przybyli licznie mieszkańcy Syryni i okolicznych miejscowości poprzedził piknik dla dzieci zorganizowany na szkolnym boisku. Nie zabrakło licznych atrakcji i konkursów z nagrodami.