30 nowoczesnych respiratorów od JSW i Caritas Polska

11 szpitali w województwie śląskim otrzyma łącznie 30 respiratorów dzięki włączeniu się Jastrzębskiej Spółki Węglowej do akcji #WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska. Pierwsze cztery nowoczesne urządzenia trafiły już do placówek w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Pozostałe będą przekazywane w najbliższych tygodniach. Zakup respiratorów był możliwy dzięki Fundacji JSW, która wsparła akcję Caritas Polska darowizną w wysokości niemal 1 mln złotych.
JSW SA oraz Fundacja JSW aktywnie uczestniczą w pomocy dla placówek medycznych w czasie pandemii. ? Wspólna akcja Fundacji JSW oraz największej organizacji charytatywnej w Polsce pozwoliła na zakup respiratorów, które zwiększają bezpieczeństwo zdrowia naszych rodaków. Do tej pory Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła ponad 4 mln złotych na dofinansowanie szpitali i na zakup niezbędnego sprzętu oraz środków higieny i ochrony osobistej. Chcemy i musimy być wszyscy solidarni, tylko wtedy stawimy czoła pandemii ? mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW.
Darowizna Fundacji JSW zostanie w całości przeznaczona przez Caritas Polska na opłacenie zakupu 30 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się? dobra? opinia? polskich medyków. Urządzenia trafią do szpitali w 11 miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie i Rybniku.
? Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy polskim medykom w walce z koronawirusem. Jesteśmy tam, gdzie nasze wsparcie jest najbardziej potrzebne. Dzisiaj jednym z takim miejsc jest z pewnością województwo śląskie, dlatego w najbliższych tygodniach dostarczymy do szpitali w tym regionie 30 respiratorów ? mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. ? Zakup tych urządzeń, ratujących zdrowie i życie osób chorych na COVID-19, nie byłby możliwy bez wsparcia Fundacji JSW dla naszej akcji #WdzięczniMedykom ? podkreśla.
Pierwsze cztery respiratory w tym tygodniu zostały przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku oraz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim. Pozostałe będą sukcesywnie dostarczane do kolejnych placówek ochrony zdrowia w województwie śląskim. Zakończenie dostaw planowane jest na przełomie czerwca i lipca tego roku.
? Fundacja JSW konsekwentnie niesie pomoc najbardziej potrzebującym. Nasza wspólna akcja z Caritas wzmocni zaplecze medyczne śląskich szpitali. Nie ograniczamy się tylko do pomocy dla szpitali oraz najbardziej zadłużonej podczas pandemii grupy, czyli medyków. Wspieramy społeczność na różne sposoby, na przykład zakupiliśmy 14 nowoczesnych zestawów komputerowych, które trafiły do podopiecznych trzech domów dziecka i ułatwiły młodzieży zdalną naukę. Zakupiliśmy również maszyny do szycia, dzięki którym wolontariuszki mogą szyć tak potrzebne dziś maseczki ochronne ? mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz prezes Fundacji JSW.
W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zamówiła już 100 respiratorów. Pierwsze urządzenia jeszcze w kwietniu zostały przekazane do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Obie placówki należą do ośrodków leczących osoby zarażone koronawirusem. Kolejne respiratory od Caritas trafia? do polskich szpitali w maju i w czerwcu. ? Caritas Polska niejednokrotnie udowadniała, że jest tam, gdzie są potrzebujący. JSW włączając się do akcji, potwierdza swoim działaniem, że czuje się odpowiedzialna za życie i zdrowie osób dotkniętych pandemią koronawirusa ? mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.