38 rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

16 grudnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda uczestniczył w obchodach 38 rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. z udziałem m.in. Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Arcybiskupa Metropolity katowickiego Wiktora Skworca w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w katowickim Brynowie.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Dziewięciu z Wujka, który upamiętnia górników poległych w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to w wyniku wprowadzenia stanu wojennego z rąk ZOMO i wojska śmierć poniosło 9 górników, a 23 zostało rannych. Była to największa zbrodnia stanu wojennego. Przybyli złożyli kwiaty pod pomnikiem oraz oddali hołd poległym górnikom i ich rodzinom.
– 38 lat temu władza komunistyczna uderzyła w społeczeństwo obywatelskie, w ten wielki ruch wolnościowy NSZZ ?Solidarność?. Naprzeciw czołgów i karabinów stanęli górnicy uzbrojeni w odwagę, męstwo oraz pragnienie walki o lepsze jutro i wolną Polskę. Losy górników, robotników z tamtego grudnia były fundamentem solidarności i wolności, bez którego wolna Polska nie mogłaby powstać ? mówił premier Mateusz Morawiecki.