40 litrów krwi na 40-lecie Solidarności

Ponad 80 litrów krwi zebrano 31 sierpnia podczas akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez NSZZ Solidarność dla uczczenia 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Zorganizowano ją w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej pod hasłem: ?40 litrów krwi na 40-lecie Solidarności?.

Halę w Jastrzębiu w ciągu kilku godzin odwiedziło ponad 200 osób chętnych do oddania krwi. ? W akcję oddawania krwi zaangażowane są wszystkie struktury całego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności. Dziś taka akcja odbywa się w Jastrzębiu-Zdroju i w Katowicach, jutro zapraszamy do Rybnika i Dąbrowy Górniczej. Żyjemy w czasie pandemii i dlatego obchody czterdziestolecia Solidarności musiały zostać mocno ograniczone. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem na uczczenie rocznicy będzie właśnie akcja oddawania krwi. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i z całego serca dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym ? powiedziała Danuta Jemioło, kierownik biura terenowego Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju.
Krew oddawali przede wszystkim członkowie Solidarności, wśród których byli między innymi pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa oraz pracownicy miejscowego zakładu karnego. ? Każda okazja jest dobra, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Wiadomo, że krwi nie da się wyprodukować, dlatego musimy sobie pomagać, oddając ją podczas takich akcji ? powiedział Rafał Śliwa, pracownik KWK Pniówek.
Zdecydowana większość dawców krwi to pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To już trzecia taka akcja, w której chętnie biorą udział górnicy z JSW. ? Górnicy byli, są i będą podstawą nie tylko krwiodawstwa, ale i bezpieczeństwa w regionie. Podchodzą do tego bardzo świadomie. Jesteśmy solidarni z potrzebującymi, to jest nasza racja stanu. JSW mocno wpisuje się w cały szereg obchodów czterdziestolecia Solidarności. Bardzo nam zależy, żeby o Porozumieniu Jastrzębskim szeroko mówić, aby o nim nie zapomnieć i doceniać rolę naszych górników. To tutaj tworzyła się historia, to była jedna z dróg Polski do niepodległości. Myślę, że dzisiejsza akcja ?40 litrów krwi na 40-lecie NSZZ Solidarność? to najlepszy sposób uczczenia tej ważnej rocznicy w czasach pandemii ? powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, podkreśla, że wszystkie kampanie krwiodawstwa zorganizowane wspólnie z JSW zakończyły się sukcesem. ? W tych wszystkich akcjach, łącznie z dzisiejszą, wzięło udział ponad tysiąc osób, które oddały około 450 litrów krwi. To wynik imponujący. To dowód na to, że na górników zawsze można liczyć. Dziękuję bardzo serdecznie, bo krew jest najcenniejszym darem i górnicy doskonale o tym wiedzą ? powiedziała.