?Stan epidemii – dobre praktyki? kolejna grupa pracowników po szkoleniu

Następne spotkanie w ramach projektu ?Stan pandemii ? dobre praktyki? za nami. Tym razem w szkoleniu, które odbyło się w Zabrzu uczestniczyli pracownicy KWK Ruda, Ruch Bielszowice, Halemba i Pokój, KWK Bolesław Śmiały i KWK Sośnica.

Szkolenia prowadzone przez trenerów Departamentu Wsparcia HR są częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej ?Stan epidemii ? dobre praktyki?, w ramach której pracownicy kopalń i zakładów PGG mają okazję do dzielenia się doświadczeniem czasu pandemii. Polska Grupa Górnicza jako pierwsze przedsiębiorstwo wychodzi naprzeciw swoim pracownikom z taką inicjatywą, realizowaną we współpracy z TUW PZUW.
Stan pandemii ? dobre praktyki to akcja skierowana do pracowników PGG, obejmuje cykl spotkań i szkoleń. Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Jak wypracować w sobie bezpieczne praktyki? Jak świadomie podejmować decyzje w sytuacjach stresowych? Jak ustrzec się przed fake newsami? Celem wspólnej kampanii PGG i TUW PZUW jest promocja bezpiecznych zachowań w sytuacjach podwyższonego ryzyka.
Pierwsza część szkolenia obejmowała wykład dr Stanisława Trenczka, eksperta z Głównego Instytutu Górnictwa, podczas którego słuchacze mieli możliwość zadania pytań związanych z omawianym tematem: zidentyfikowanie i wpływ SARS ? COV – 2 na sytuację pracy w kopalni. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztacie. Słowo wstępu i moderacja zajęć prowadzona była przez Dyrektora Departamentu Wsparcia HR Andrzeja Sączka i trenerów Departamentu Wsparcia HR. Trenerzy wykorzystali metody aktywizujące i angażujące pracowników. Uczestnicy pracowali w grupach zastanawiając się nad aspektami pracy podczas pandemii. Brane pod uwagę były takie czynniki jak: stres, odpowiedzialność, trudności w komunikacji i inne przed którymi stanęli pracownicy w tak nowej dla siebie sytuacji pandemicznej. Była to doskonała okazja do wymiany myśli i doświadczeń między pracownikami różnych oddziałów PGG.
Po zakończeniu szkolenia zapytaliśmy uczestników o wrażenia z przebytego spotkania: Ogłoszenie w naszym kraju stanu pandemii COVID ? 19 spowodowało, że znalazłem się w nietypowej, pełnej obaw i niepewności sytuacji, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Po prawie rocznym borykaniu się z pandemią i to w całym zakresie, poczułem, jak chyba wszyscy, zmęczenie. Zgłaszając się do udziału w warsztatach na temat: ?Stan epidemii ? dobre praktyki? oczekiwałem gruntownego przeanalizowania tematu i odpowiedzi na pytanie: ?co zrobić kiedy nadejdzie następny kryzys?, a w części praktycznej konkretnego zastosowania przedstawionych rozwiązań. Ukończenie ww. warsztatów usystematyzowało moją wiedzę w zakresie postępowania w kryzysie a to za sobą niesie zaufanie do siebie, że w trudnych sytuacjach wiem, co mam robić. Metody prowadzenia warsztatu były twórcze i innowacyjne, świetnie przeprowadzone i przygotowane przez prowadzących. – Grzegorz Jendrusz, Kierownik Działu BHP KWK Bolesław Śmiały Seminarium nt. ?Stan epidemii ? dobre praktyki? przeprowadzone zostało w bardzo ciekawej formie jako kompilacja teorii i praktycznych zadań. Szkoleniowiec przygotował materiały w dostępnej i zrozumiałej formie. Część praktyczna seminarium dzięki uczestnikom z różnych Oddziałów Polskiej Grupy Górniczej pozwoliła na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pandemią, pobudziła kreatywne myślenie i lepsze przygotowanie się do takich zdarzeń w przyszłości. ? Mariola Karasek, Główny Specjalista z Zespołu Spraw Pracowniczych i Socjalnych KWK Ruda Ruch Bielszowice.