60. urodziny kopalni

Mija dokładnie 60. rocznica utworzenia kopalni Szczygłowice. Jubileusz w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej świętowano w cechowni kopalni.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Świata w Szczygłowicach. Dalsza część obchodów odbyła się na terenie kopalni. Najpierw przy bramie poświęcono krzyż upamiętniający strajki z września 1981 roku.
– Czterdzieści lat temu, w tym miejscu walczyliśmy nie o pieniądze, nie o cokolwiek innego, tylko o godność człowieka, jego wolność i podstawowe prawa. To było coś niesamowitego – wspominał Czesław Sobierajski, świadek i uczestnik wydarzeń sprzed 40 lat i dodał – Jestem dumny i zaszczycony, że mogę być dziś z wami. Dziękuję zarządowi Spółki i dyrekcji kopalni. To wspaniałe być uczestnikiem tej uroczystości.
Następnie obchody przeniosły się do cechowni. Zaproszonych gości przywitał Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice, który zwrócił uwagę, że przez te wszystkie lata załogę kopalni Szczygłowice cechowała pracowitość, chęć dynamicznego rozwoju i rozbudowy zakładu.
? Dziękuję obecnym i emerytowanym pracownikom kopalni Szczygłowice, a także tym, których już z nami nie ma, za te wszystkie lata wydobycia i rozwoju naszego zakładu pracy. Nigdy nie zapominajmy, że kopalnia to przede wszystkim ludzie, którzy tu pracowali i pracują ? powiedział dyrektor kopalni.
Warto wspomnieć, że w 2010 roku kopalnia Szczygłowice weszła w strukturę KWK Knurów-Szczygłowice tworząc zakład dwuruchowy z niezależnymi ciągami produkcyjnymi. Natomiast siedem lat temu kopalnia weszła w struktury organizacyjne JSW. Produkując dobrej jakości węgiel koksowy niezbędny do produkcji stali – stanowi ważną część Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
– W kopalni Szczygłowice dzięki pracy pokoleń, przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii wykuliście markę rozpoznawalną w całym polskim górnictwie – mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. – Jastrzębska Spółka Węglowa poczyniła tutaj wiele inwestycji po to, aby podnieść jakość produkcji węgla koksowego, który doskonale wpisuje się w strategię rozwoju naszej spółki ? dodał prezes Cudny gratulując pracownikom i dziękując im za wysiłek wkładany w codzienną pracę.
W cechowni kopalni Szczygłowice znajduje się wyrzeźbiona przed 130 laty figura Świętej Barbary, przy której złożono kwiaty i wieńce. Jubileusz 60-lecia wspólnie z kopalnią świętowali między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także związkowcy i pracownicy kopalni.