Ekogroszek Karolinka – w Bieruniu zaprezentowano paliwo nowej generacji z PGG S.A.

Najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku ? bezdymne i niskoemisyjne kwalifikowane paliwo węglowe o nazwie Karolinka, wyprodukowane w Polskiej Grupie Górniczej S.A. przy doradztwie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, zaprezentowano w piątek 21 stycznia na konferencji w Bieruniu-Lędzinach, gdzie działa kopalnia Piast-Ziemowit.

Produkt jest mieszanką wyselekcjonowanych węgli z kopalń PGG S.A., zawierającą (w ok. 15 proc.) specjalny dodatek antysmogowy ? odgazowany uprzednio tzw. ?blue coal?, czyli ?błękitny węgiel?. W porównaniu z tradycyjnymi ekogroszkami (których parametry są o wiele przyjaźniejsze dla środowiska niż w przypadku typowego węgla zasypowego) nowe paliwo gwarantuje jeszcze co najmniej 30-procentową redukcję zanieczyszczeń, w tym pyłów PM 2,5 i PM 10, benzo(a)pirenu oraz WWA (rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych).
Karolinka będzie praktycznie bezdymna
– Przy spalaniu w kotłach piątej klasy lub ecodesign dym z komina jest już praktycznie niedostrzegalny. To paliwo powoduje, że w zasadzie nie widzimy dzisiaj żadnej emisji z kotłów ? podkreślił Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. Zwrócił też uwagę na podwyższoną kaloryczność nowego paliwa (minimum 27 MJ/kg), które przy mniejszym zużyciu daje więcej energii cieplnej.
Karolinka przeznaczona jest zwłaszcza dla najnowocześniejszych automatycznych kotłów węglowych, lecz z powodzeniem można spalać ją niezależnie od klasy urządzenia ? również w kotłach starej generacji.
Reaktory do odgazowania niezbędne na miejscu
Pierwsze pilotażowe partie Karolinki trafiły na rynek już pod koniec 2021 r., a w pierwszych dniach stycznia tego roku sprzedaż ruszyła w e-sklepie PGG S.A. Uruchomienie produkcji na większą skalę wymagać będzie jednak zainwestowania kilkudziesięciu milionów złotych w budowę specjalnych reaktorów do odgazowania węgla (obecnie dodatek antysmogowy produkowany jest z wysłanego węgla w wyspecjalizowanej firmie na zachodzie Polski, po czym transportuje się go na Górny Śląsk do PGG S.A.)
– Odgazowanie polega na tym, że niechciane, najbardziej rakotwórcze substancje, stanowiące wychodzący z komina żółty dym, nie idą w węglu do klienta, tylko są usuwane w obiekcie technologicznym, dopalane i odpylane. Do klienta trafia paliwo czyste, niskoemisyjne – tłumaczył dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor IChPW w Zabrzu, który w projekcie Karolinki jest doradcą technicznym PGG S.A. a wkrótce opracuje studium wykonalności instalacji do odgazowania węgla na terenie górniczej spółki.
Błękitny węgiel – kosztowna jakość
Dlaczego Karolinka zawiera tylko domieszkę ?błękitnego węgla??
– Ponieważ spalanie samego blue coal byłoby obecnie nieopłacalne ekonomicznie, a paliwo ? niekonkurencyjne na rynku z powodu wysokiej ceny. Badania potwierdziły jednak, że nawet domieszka odgazowanego węgla w ekogroszku zmniejsza emisyjność szkodliwych substancji o co najmniej 30 proc., a nawet powyżej 50 proc. Taką domieszkę, nazwaną uszlachetniającym dodatkiem antysmogowym, zastosowano w nowym ekogroszku PGG S.A. ? objaśniał w piątek dr inż. Aleksander Sobolewski.
Specjaliści IChPW oceniają, że „Karolinka to połączenie jakości z rozsądną ceną, dzięki czemu ma wszelkie przesłanki, by stać się w najbliższych latach przebojem rynkowym. Dzięki Karolince każdy kocioł Eco-Design będzie w rzeczywistości dotrzymywał europejskich standardów emisyjnych”.
Milion ton kwalifikowanych paliw
Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. oszacował, że spółka rocznie zaopatruje krajowy rynek komunalno-bytowy w ok. 3,5 mln t węgla, z czego ok. 700 tys. t stanowiły w 2021 r. ekogroszki. Firma zamierza stale podnosić jakość swych paliw i zmniejszać ich emisyjność.
– W tym roku mamy plany zwiększenia produkcji i sprzedaży paliw kwalifikowanych do około miliona ton. To jedna trzecia całości paliw sortowanych, produkowanych przez PGG S.A. dla rynku komunalno-bytowego ? zapowiedział wiceprezes Gorszanów, dodając, że wśród paliw kwalifikowanych rósł będzie udział węgli o obniżonej emisyjności.
Karolinka – rozwój i odzew na potrzeby społeczności
– Karolinka dowodzi, że rozwijamy się oraz chcemy zaspokajać potrzeby i oczekiwania społeczne. Są oczywiście wymagania UE i wielu innych instytucji, ale przede wszystkim to my sami chcemy żyć w środowisku przyjaznym dla egzystencji człowieka, a czyste powietrze jest jego integralną częścią ? zadeklarował Adam Gorszanów w piątek w Bieruniu. Dodał, że obecnie, w aspekcie galopujących cen surowców energetycznych (szczególnie gazu), Polska Grupa Górnicza S.A. ?jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski?.
– PGG S.A jest jednocześnie najtańszym źródłem paliw stałych dla użytkowników, w tym dla gospodarstw indywidualnych. Nie podnosimy cen węgla w ślad za innymi surowcami, ponieważ jest to nasze własne dobro, nad którym mamy pełną kontrolę ? powiedział Adam Gorszanów. Wspominał, że przed laty (jako szef Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla ? przyp. red.) należał do prekursorów takich rozwiązań, jak specjalne filtry dla urządzeń spalania małej mocy.
– Tym bardziej cieszę się dzisiaj, że możemy już promować paliwo, które samo w sobie odznacza się znacznie zredukowaną emisyjnością ? podsumował wiceprezes PGG S.A.
Samorządy górnicze rozumieją węgiel
Piątkową konferencję w Bieruńskim Ośrodku Kultury Jutrzenka, w której uczestniczyli m.in. śląscy samorządowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i IChPW zorganizował we współpracy z PGG S.A. Powiat Bieruńsko-Lędziński.
To właśnie śląskie samorządy mają ściśle współdziałać z największym producentem węgla kamiennego w UE przy realizacji projektu ?Karolinka ? Ekogroszek 2.0?, a szczególnie we wprowadzaniu nowego paliwa na rynki lokalne. Współpracę nawiązało już dotąd sześć gmin, PGG S.A. zamierza sfinansować w nich dokładne badania emisji zanieczyszczeń z węglowych instalacji grzewczych w instytucjach samorządowych.
Karolinka – kobieca delikatność węgla
Podkreślano, że w gminach górniczych sektor węglowy jest pozytywnie odbierany jako dobry i duży pracodawca oraz ważny płatnik danin publicznych.
– Gdzie mielibyśmy promować węgiel, jeśli nie w powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie każdy kilometr kwadratowy znaczony jest bogactwem złóż węgla? ? pytał, witając gości, starosta bieruńsko-lędziński Bogdan Bednorz.
– Tu od wielu lat fedrują dwie największe kopalnie Piast i Ziemowit. Produkt, o którym dziś mówimy to nowa generacja węgla selekcjonowanego, jest tradycyjnie czarny, ale zupełnie inny niż do tej pory! ? zauważył samorządowiec. Przypomniał, że właśnie w powiecie bieruńsko-lędzińskim już od 2002 r. wszystkie gminy zaczęły wdrażać program wymiany kotłów węglowych i ograniczania niskiej emisji.
– Tutaj wszystko to się zaczęło, społeczeństwo ? mieszkańcy bytujący na węglu ? jako pierwsi zrozumieli, że chcą żyć w czystym środowisku i muszą o nie dbać. Wtedy to pojawiły się jedne z pierwszych paliw selekcjonowanych z kopalni Piast, które pakowano w worki w likwidowanej kopalni Czeczot. Tutaj też pojawił się znany ekogroszek o nazwie Retopal, który po zwiększeniu wartości opałowej stał się Karlikiem. A dzisiaj proponujemy Karolinkę, nie bez kozery wybrano imię żeńskie, które może się bardzo podobać, bo kobieta to przecież delikatność! To właśnie to ? delikatny ?błękitny węgiel!? ? mówił starosta Bogdan Bednorz na rozpoczęcie spotkania w Bieruniu.