Polska Grupa Górnicza S.A. dostarczyła jedną trzecią węgla potrzebnego gospodarstwom na Dolnym Śląsku ? poinformował w poniedziałek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Podziękował PGG S.A. oraz samorządom, które zaangażowały się w proces dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych.
Wojewoda dolnośląski w poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. podsumował akcję dystrybucji i sprzedaży węgla.
? Przed rokiem straszono nas już w sierpniu, że będą problemy z ogrzewaniem, że nie będzie węgla. Nic takiego się nie zdarzyło. Dziś pragnę podziękować tym, którzy na Dolnym Śląsku uczestniczyli w dystrybucji. Dzięki temu bez zagrożenia dla gospodarstw domowych wszystko się udało zorganizować ? powiedział Jarosław Obremski. Dziękował samorządom, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły dystrybucji węgla, a jednak podołały zadaniu oraz Polskiej Grupie Górniczej, która dostarczyła aż trzecią część węgla potrzebnego w regionie dolnośląskim.
? Gdyby chcieć przeliczyć ten dostarczony węgiel na składy wagonów, to powstanie pociąg tak długi, jak odległość z Wrocławia do Legnicy. To obrazuje skalę tej dystrybucji, która pokryła około 1/3 zapotrzebowania węgla na Dolnym Śląsku ? stwierdził wojewoda.
Wiceprezes PGG S.A. ds. sprzedaży Adam Gorszanów przypomniał, że w programie preferencyjnych zakupów węgla dla gospodarstw domowych w całej Polsce wzięło udział 2450 gmin (98,8 proc.) i dostarczono w sumie ponad 2 mln ton węgla, z których 1 mln ton dostarczyła PGG S.A. Na Dolny Śląsk dowieziono 186 tys. ton, z których 90 proc. (czyli 168 tys. ton węgla) dostarczyła PGG S.A. W programie udział wzięły wszystkie dolnośląskie gminy ? 169 samorządów.
? Program przede wszystkim spowodował, że nagły, skokowy wzrost cen został zniwelowany. Spowodowało to też obniżenie cen rynkowych. Gdy program startował we wrześniu 2022 roku, ceny w składach prywatnych oscylowały po 3-3,5 tys. złotych, mimo tego, że myśmy jako PGG w swoim sklepie internetowym sprzedawali po 1,5 tys. zł. To jednak rzucenie na rynek tak dużej ilości węgla musiało spowodować reakcję pośredników i natychmiast obniżyli oni cenę ? zaznaczył wiceprezes Gorszanów.
Dodał, że rynek węgla został również w ten sposób uporządkowany i obecnie każdy klient poprzez portal cieplo.gov.pl ma możliwość sprawdzenia, jaki węgiel, w jakiej cenie jest dostępny w jego lokalizacji.
Adam Gorszanów przypomniał, że dzięki współpracy z grupą KGHM w Legnicy uruchomiony został dodatkowo duży hub, poprzez który dolnośląskim gminom sprzedano ponad 24 tys. ton węgla. Będzie on również działał w 2023 roku.
? Przygotowujemy się już do następnego sezonu. Sprzedaż poprzez sklep internetowy rozpoczniemy już w kwietniu i zachęcamy wszystkich, by nie zwlekali, ale zaopatrywali się w poszukiwany, dobrej jakości polski węgiel ? zaapelował wiceprezes PGG S.A.