Uzdatnianie cmentarza zakończone

Ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i niemal 18 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Zgodnie z planem zakończyły się prace zabezpieczające teren cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II.

Prace uzdatniające obejmowały obszar 1,4 hektara. Wykonano tam łącznie 207 otworów o głębokości do 80 metrów (czyli do wyrobisk pokładów 208 i 209-210). Łączna długość wszystkich odwiertów to 8 031,5 m. Zatłoczono do nich ponad 17,5 tys. m3 mieszaniny stabilizującej grunt, co odpowiada pojemności prawie 7 basenów olimpijskich. Prace zabezpieczające teren cmentarza prowadzone były od października 2023 roku. SRK odebrała roboty 6 sierpnia 2024 r., a cmentarz został ponownie udostępniony do użytkowania w całości.
Przypomnijmy, teren cmentarza został wskazany przez zespół ekspertów. Decyzję o przeprowadzeniu prac uzdatniających poprzedziły w 2022 roku (na zlecenie SRK) szczegółowe badania gruntu. Dokładnie przeanalizowano też górnicze mapy. Kontrolne badania georadarowe ponowiono w sierpniu 2023 r. Wykazały one zmiany w podłożu i dawnych wyrobiskach w środkowej części cmentarza. Stąd decyzja o podjęciu robót stabilizujących grunt. Po wyłonieniu wykonawcy, w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, SRK zawarła umowę w sierpniu 2023 roku.
ZABEZPIECZAMY KOLEJNE TERENY
Tymczasem trwają prace zabezpieczające na terenie osiedla Trentowiec. Z początkiem czerwca 2024 r. ruszyły odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na obszarze 4,65 hektara. To największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy.
Projekt zakłada wykonanie około 200 odwiertów o długości od 20 do 80 metrów oraz zatłoczenie do nich ok. 60 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Pierwsze prace rozpoczęły się już w styczniu, kiedy wykonano 5 odwiertów kontrolnych. Za realizację robót odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma je zakończyć w połowie 2025 roku.
Ponadto rozpoczęły się prace wzmacniające grunt w rejonie zabudowy przy ul. Młyńskiej oraz w rejonie ulic Braci Romockich, Zwycięstwa i 11 Listopada. W obu lokalizacjach SRK przekazała wykonawcom place budowy. To kolejnych 8 hektarów.
Na terenie Trzebini Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. planuje wykonanie dalszych prac wzmacniających grunt na obszarze blisko 4 ha. Między innymi w rejonie zabudowy jednorodzinnej przy Dembowskiego oraz rurociągu paliwowego PERN przy osiedlu Trentowiec. Dodatkowo spółka zawarła umowę ramową z wykonawcami na zrobienie 255 otworów i roboty podsadzkowe w rejonie płytkiej eksploatacji górniczej na byłym obszarze górniczym „Siersza I”.
DALSZE BADANIA GRUNTU
SRK podpisała umowy ramowe na wykonanie kolejnych badań mikrograwimetrycznych na powierzchni do 50 ha. W pierwszej kolejności wykonane zostaną kontrolne pomiary w miejscach zrealizowanych już prac uzdatniających i zabezpieczających.
WYKONANE PRACE STABILIZUJĄCE
Od początku 2023 r. na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini, na zlecenie SRK S.A., zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni ponad 10,5 ha, czyli wielkości 15 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Wykonano 324 odwierty o łącznej długości prawie 12 km, w które zatłoczono ok. 28 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły:

  • Teren cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II;
  • Rejon w sąsiedztwie osiedla Gaj;
  • Rejon parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej 2,3,4,5,8;
  • Rejon Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego przy ul. Sobieskiego 25;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Jana Pawła II 7,14 i 16;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego;
  • Rejon zabudowy zabytkowej Willi NOT;
  • Rejon nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza (na odcinku 1,6 km).

Ponadto, w ramach przeciwdziałania zapadliskom, SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracując „na okrągło” wyhamowały podnoszenie się poziomu wód gruntowych, co było jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.