Akcja pożarowa w ruchu Halemba kopalni Ruda

W ruchu Halemba kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej ogłoszono we wtorek wieczorem pożarową akcję ratowniczą po wykryciu gwałtownego wzrostu stężenia tlenku węgla w wyrobisku na poziomie 1030 m. Nikt nie ucierpiał.

W chodniku ścianowym równoległym w pokładzie 405/1/L górnicy wykonywali prace profilaktyczne w związku z likwidacją ściany wydobywczej 2C. Czujniki zaalarmowały o szybkim wzroście stężenia CO do niebezpiecznego poziomu, o godzinie 23.03 niezwłocznie rozpoczęto w Halembie akcję ratowniczą.
Z zagrożonego rejonu bezpiecznie wycofano na powierzchnię 23 górników, nie było konieczności użycia aparatów tlenowych, nikt nie został poszkodowany.
W akcji zmierzającej do zlokalizowania i neutralizacji ogniska pożaru endogenicznego uczestniczy 6 zastępów ratowników górniczych (cztery ze stacji kopalnianej i dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu).
– Po wykryciu odpowiednio wysokich, alarmowych stężeń tlenku węgla zadziałały rutynowe procedury. W takich przypadkach obligatoryjnie rozpoczyna się przeciwpożarową akcję ratowniczą – informują specjaliści Polskiej Grupy Gorniczej S.A. dodając, że w kopalniach spółki ze szczególną dbałością dochowywane są procedury w trosce o bezpieczeństwo pracowników.
Pożary endogeniczne są naturalnym i relatywnie częstym zjawiskiem w kopalniach eksploatujących złoża węgla kamiennego. Do zagrzewania i samozapłonu dochodzi najczęściej w zrobach po wydobyciu węgla. Pożar nie objawia się otwartym ogniem, lecz podwyższeniem temperatury, zadymieniem, wzrostem stężenia tlenku węgla. Akcja gaśnicza polega na otamowaniu rejonu i odcięciu dostępu powietrza, niekiedy wskazane jest dodatkowo zatłaczanie do ogniska pożaru azotu lub dwutlenku węgla.