17 października 2024 r. w Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się podsumowujące spotkanie interesariuszy zorganizowane w ramach projektu pn. „Demonstracyjne wdrożenie zaawansowanej metody redukcji ładunku soli i odzyskiwania zasobów z zasolonych wód kopalnianych” o akronimie LIFE BRINE-MINING. W trakcie spotkania przedyskutowane zostały perspektywy wdrożenia wyników projektu LIFE BRINE-MINING w pełnej skali w celu zmniejszenia ładunku soli w wodach odprowadzanych do zlewni Wisły oraz Odry.
Uczestnikami spotkania byli m.in. Wojewoda Śląski Marek Wójcik, profesor Maria Loizidou koordynator Projektu Life Brine-Mining z Narodowej Politechniki w Atenach, partnerzy projektu z Polski, Grecji i Holandii, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, przemysłu, w tym PGG S.A., JSW S.A, SRK S.A., KGHM Polska Miedź S.A., PKW S.A., Węglokoks Kraj S.A., oraz przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A., Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
Głównym celem projektu było opracowanie i przetestowanie technologii pozwalającej na ograniczenie zasolenia rzek, ale też pozwalającej na produkcję soli mineralnych z wód kopalnianych i produkcję czystej wody z wody zasolonej.
W ramach projektu opracowany został innowacyjny system demonstracyjny do oczyszczania solanek kopalnianych. System ten jest połączeniem technologii membranowych takich jak: ultrafiltracja, nanofiltracja, elektrodializa, odwrócona osmoza, reaktorów strąceniowych, urządzeń do odparowywania oraz krystalizacji. Demonstracyjny system działał przez 19 miesięcy w kopalni Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej i wykazał się dużą skutecznością.
System uzdatniał solankę z kopalni węgla o zawartości soli 8% produkując wodę o wysokiej czystości, odpowiednią do nawadniania terenów uprawnych, podlewania parków, utrzymywania czystości w budynkach użyteczności publicznej, a także przydatną w kopalniach dla celów sanitarnych oraz przemysłowych oraz wodorotlenek magnezu, węglan wapnia, siarczan wapnia i chlorek sodu, wszystkie o czystości powyżej 91%.
Analizy techniczne warunków zastosowania technologii w pełnej, przemysłowej skali dostarczają solidnych dowodów, że jest to wykonalne dla różnych typów wód zasolonych. Z kolei analizy ekonomiczne zawierają różne scenariusze pełnoskalowego wdrożenia i ich szacunkowe koszty.
Wyliczenia pokazują, że pełnoskalowe wdrożenie instalacji jest kosztowne ale przynosi istotne zyski środowiskowe.