O górnictwie w GIG-u

Prezes Kępa podkreślił, że dzisiejsze górnictwo węgla kamiennego to m.in. olbrzymie koszty i bardzo rozbudowana infrastruktura. Do tego niestabilna sytuacja na rynku i duże wyzwania związane z transformacją górnictwa.

– Odziedziczyliśmy ogromny majątek, którego nie da się po prostu wyłączyć czy zmienić z dnia na dzień. Musimy zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ta sytuacja. Naszym zadaniem jest zarządzać tym w sposób możliwy tu i teraz, z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.

Polska Grupa Górnicza jest obecnie w wyjątkowym momencie swojej działalności.

– Trudno mówić obecnie o zdobywaniu nowych rynków, o ekspansji w momencie, gdy ten rynek się kończy, ale jest przestrzeń do tego, by posiadane zasoby wykorzystać w inny sposób. Mamy pakiet co najmniej kilku dużych potencjalnych przedsięwzięć, które cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów, m.in. największych firm energetycznych w Polsce. Próbujemy ich zachęcić do wspólnych działań związanych m.in. z fotowoltaiką, z budowaniem magazynów ciepła czy magazynów mocy.

Podczas wystąpienia prezes mówił także o planowanych wspólnych przedsięwzięciach z Polską Grupą Zbrojeniową.

Konferencję w Główny Instytucie Górnictwa moderował dr Jerzy Podsiadło – Prezes Zarządu PTE w Katowicach. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Inż. Alicja Krzemień prof. GIG-PIB – Kierownik Pracowni Oceny Ryzyka i Bezpieczeństwa w Przemyśle, dr hab. Inż. Stanisław Tokarski, profesor GIG-PIB, dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. Politechniki Śląskiej – Dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, dr hab. Krystyna Faliszek, prof. UŚ – Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
fot. Katarzyna Zaremba-Majcher