Babska Szychta ? reportaż o pracownicach kopalń Polskiej Grupy Górniczej

4 pracownice kopalń PGG S.A. zostały bohaterkami reportażu dla TVP pt. ?Babska Szychta?. Swoją pracę pod ziemią przybliżają: Sylwia Sośnicka-Rosin, Jadwiga Konderla-Lewandowska, Roksana Żydowicz i Anna Krasndębska. Panie pracują w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła.

– Kobiety są nietypowym zjawiskiem w kopalni i jestem dumna z siebie, że daję radę ? podkreśla Anna Krasnodębska. Zaznacza, że nie widzi różnic w tej pracy z uwagi na płeć, po prostu trzeba być wytrzymałym na warunki panujące na dole.
– Zjazd na dół to nie jest taka wycieczka jak w Wieliczce czy Guido. Nad sobą mamy ogromy kawał ziemi, to nie jest dla osób, które mają klaustrofobię – uważa główna specjalistka z oddziału obsługi i nadzoru szkód górniczych Sylwia Sośnicka-Rosin.
– Zawsze marzyło mi się być mechanikiem, a wiadomo, że największe, najwspanialsze maszyny kojarzą się z kopalniami – wyjaśnia Jadwiga Konderla-Lewandowska.
– Moja praca to moja pasja- zapewnia Roksana Żydowicz .
W dokumencie stworzonym na potrzeby TVP wypowiada się także kierownik działu mierniczego Michał Kipka oraz dyrektorka ds. pracowniczych KWK Staszic ? Wujek Hanna Firlus.
Zachęcamy do obejrzenia całości:
FILM : Babska Szychta
Scenariusz i reżyseria – Kaja Moskaluk
Montaż i udźwiękowienie -Tomasz Napierała
Operator obrazu – Maciej Figurski
Operator dźwięku – Maciej Cichoński