?Bieg 9 Górników? po raz czwarty spod kopalni Wujek

Około pół tysiąca biegaczy uczciło w Katowicach pamięć poległych przed 40 laty w kopalni Wujek, startując w ?Biegu 9 Górników?, który odbył się w sobotę 11 grudnia 2021 r.

To już czwarta edycja imprezy biegowej dla dorosłych uczestników. Za kilka dni (16 grudnia) w podobnym biegu pamięci, który organizowany jest od 2013 r., pobiegną dzieci i młodzież.
W ?Biegu 9 Górników? amatorzy jak i profesjonalni biegacze pokonują dystans 9 km. W ten sposób oddają hołd górnikom zastrzelonym przez pluton specjalny ZOMO w czasie pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981 r.
Trasa biegu miała w tym roku początek pod kopalnią Wujek, przy budynku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności i prowadziła ulicami Gallusa, przez Mikołowską, Piękną aż do Parku Kościuszki, gdzie biegacze mieli do pokonania trzy pełne okrążenia. Udział w biegu wzięli drużyną m.in. ratownicy górniczy.
Oprócz wersji stacjonarnej biegu organizowany jest dla wszystkich chętnych w Polsce i na całym świecie bieg wirtualny, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdy z uczestników biegu wirtualnego również pokonuje dystans 9 km przy jednym podejściu, w wybranym przez siebie miejscu i czasie od 4 do 11 grudnia. Wyniki rejestrowane są elektronicznie przez urządzenia z funkcją GPS i wysyłane oraz weryfikowane na portalu datasport.pl.
Organizatorami ?Biegu 9 Górników? są Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Polska Grupa Górnicza S.A., firmy Jafi Sport i Martes Sport, Województwo Śląskie oraz Miasto Katowice.