Ćwiczenia terenowe z geografii ekonomicznej na poziomie 370

Podziemne pole szkoleniowe w kopalni Wujek to doskonałe miejsce do przeprowadzania części praktycznej różnych kursów, szkoleń nowych pracowników czy zajęć dla uczniów szkół średnich i uczelni wyższych. Przekonała się o tym grupa studentów I stopnia 2 roku Geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, która 14.06.2023 r. w ramach ćwiczeń terenowych z przedmiotu geografia ekonomiczna zapoznawała się z warunkami pracy pod ziemią. W tym roku na ćwiczenia terenowe przyjechało 11 studentów. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat działalności Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz wykorzystania potencjału obszarów górniczych województwa śląskiego. ? Na polu szkoleniowym będziecie mogli zobaczyć namiastkę tego, co robią na co dzień górnicy ? powiedziała podczas przywitania pani Hanna Firlus, Dyrektor ds. Pracowniczych KWK Staszic-Wujek.

? W ubiegłym roku spotkałyśmy się z bardzo miłą niespodzianką, ze strony Spółki padła propozycja, że oprócz ogólnego spotkania i przedstawienia profilu działalności PGG możemy zjechać do kopalni i zobaczyć jak to na żywo wygląda. Pojawiła się również możliwość wyjścia do Muzeum Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności ? wspomina mgr inż. Dorota Dymek, nauczyciel akademicki UMCS.

? Byłam pod wrażeniem całej organizacji naszego zjazdu. Zaskoczyło mnie pytanie o numer buta? myślę sobie ale po co?? Kwestia całego ubrania, które dostajemy, procedur, które trzeba przejść, szkolenie bhp… Bardzo miło to wspominamy, studenci byli zachwyceni, dziewczyny wręcz zauroczone górnikami, których spotkały na dole ? dodaje mgr inż. Jolanta Jóźwik, asystentka na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Wizyta studentów była możliwa dzięki wsparciu pani Hanny Firlus, Dyrektor ds. Pracowniczych KWK Staszic-Wujek, pani Anny Bentkowskiej z Departamentu Wsparcia HR z Centrali PGG. W rolę wykładowcy i przewodnika po podziemiach wcielił się pan Tomasz Kopania, Koordynator ds. Pola Szkoleniowego z Ruchu Wujek, który m.in. kompleksowo wyjaśnił proces wydobycia węgla i zademonstrował na ścianie szkoleniowej sekcje obudowy zmechanizowanej Hydromel 12/28 POz.

Zdjęcia: PGG S.A./ Bożena Sieja