Dąb Powstań w 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

W pobliżu kopalni Wujek w Katowicach, przy ?górniczym? kościele p.w. Podwyższenie Krzyża Świętego we wtorek 14 czerwca 2022 r. upamiętniono setną rocznicę walk o polski Śląsk w latach 1919-1921.

Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz proboszcz Ireneusz Tatura. Później odbyło się uroczyste zasadzenie Dębu Powstań. W imieniu Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek list do zgromadzonych odczytała poseł Bożena Borys- Szopa.
Od 2019 r. tuż przy kościele sadzone są dęby upamiętniające ważne historyczne wydarzenia. Pierwsze drzewo nawiązywało do 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. Kolejne upamiętniło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczny Dąb Powstań został zasadzony na pamiątkę przyłączenia Śląska do Macierzy. Wspólna inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego nawiązuje do spontanicznej akcji sadzenia pamiątkowych drzew z lat 1918-28.
Przypomnijmy, że położony w pobliżu kopalni Wujek kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to na Śląsku miejsce bardzo symboliczne ? to w nim co roku odprawiane są msze św. w rocznicę krwawej pacyfikacji kopalni na początku stanu wojennego w grudniu 1981 r.