Dokument TVP Historia ?Księża wolności? nagrywany w KWK Ziemowit

W KWK Ziemowit trwają nagrania do programu dokumentalnego TVP Historia ?Księża wolności?. Tworzony materiał poświęcony jest sylwetce bp Herberta Bednorza, który związany był z kopalnią Ziemowit w czasach komunizmu. Biskup katowicki (w latach 1967-1985) w czasie swojej posługi kładł szczególny nacisk na duszpasterstwo robotników. Został mianowany Honorowym Górnikiem kopalni Ziemowit.
?Księża wolności? to cykl filmów dokumentalnych pokazujących kapłanów Kościoła Katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX wieku.
Wyjątkowe miejsce w panteonie księży wolności zajmują tacy kapłani jak wciąż mniej eksponowany ks. Jan Zieja, ks. Franciszek Blachnicki, czy ks. gen. Witold Kiedrowski. Mamy także kapelanów Solidarności, począwszy od tych bardziej znanych ofiary czasów pogardy, jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych, czy ks. Stanisław Suchowolec, po tych niemal zapomnianych jak bp Herbert Bednorz, ks. Hilary Jastak, czy żyjący do dziś ks. Stanisław Małkowski i ks. Jan Sikorski ? czytamy w opisie dokumentów TVP Historia.