Dwa tysiące uczestników w jubileuszowym 20. konkursie BHP „Pracuję bezpiecznie”

Już co najmniej 166 pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. liczyć może na wylosowanie nagród specjalnych (w wysokości 2000 zł) za szczególną aktywność w jubileuszowej edycji konkursu BHP ?Pracuję bezpiecznie?, który organizowany jest od dwudziestu już lat.

Każdego roku od wiosny do jesieni tysiące górników PGG S.A. przystępują do dobrowolnej, wieloetapowej rywalizacji, w której najlepsi znawcy przepisów i zasad bezpiecznej pracy w kopalniach zdobywają w finale cenne nagrody pieniężne a także uznanie kolegów i przełożonych, procentujące na ścieżce rozwoju zawodowego.
W tym roku z okazji jubileuszu wysokość nagród jest najwyższa w historii konkursu: zdobywca pierwszego miejsca otrzyma czek na 12000 zł, drugiego ? 8500 zł, a trzeciego ? 6500 zł. Każdy z pozostałych finalistów zdobędzie czek na 2000 zł. Ale to nie wszystkie zachęty do uczestnictwa, dzięki którym konkurs ?Pracuję bezpiecznie? cieszy się ogromną popularnością pracowników PGG S.A. (w tegorocznych eliminacjach rywalizuje około 2 tys. osób).
W tegorocznej edycji wzrosły nie tylko nagrody główne, ale atrakcyjniejszy jest system nagradzania pracowników w eliminacjach zakładowych (konkursem objęte są wszystkie kopalnie i oddziały PGG S.A. z wyjątkiem pracowników działów BHP, centrali, dozoru wyższego i kierownictwa oraz zwycięzców poprzednich edycji). Na poziomie eliminacji nagradza się teraz więcej osób ? nagrody są bowiem przyznawane za trzy pierwsze miejsca w każdym miesiącu rywalizacji. Dodatkowo aktywni pracownicy, którym nie uda się zakwalifikować do finału konkursu, mają szansę na nagrodę w wysokości 2000 zł.
Grzegorz Ochman
– Na koniec lipca do nagród specjalnych, które będą losowane podczas półfinału i finału mamy zakwalifikowanych 166 osób ? wyjaśnia pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG S.A. Grzegorz Ochman. Ocenia, że aktywność uczestników jest w tym roku o jedną trzecią wyższa niż przed rokiem: objawia się to liczbą rozwiązanych testów próbnych oraz punktowanych.
– Dwie dekady konkursu to wiele tysięcy uczestników i kilkadziesiąt milionów pytań testowych! Bardzo miło też spotykać pracowników, którym konkurs BHP stworzył możliwość awansu i sprawił że ich kariera zawodowa nabrała tempa ? mówi dyrektor Ochman.
Pierwszy etap ?Pracuję biezpiecznie? (czyli eliminacje internetowe) dobiegnie końca we wrześniu. W tej fazie zmagań uczestnicy rozwiązują testy na komputerach lub smartfonach przez portal pracownika PGG S.A. Najlepsi awansują do półfinałów (60 najlepszych), a potem do finału (10 mistrzów BHP). Zgodnie z tradycją konkursu finał rozgrywany jest zawsze w tej kopalni, której reprezentant stanął na najwyższym podium rok wcześniej. Odbędzie się w listopadzie w Rybniku, gdyż w 2022 r. zwyciężył Mateusz Wilczek z ruchu Jankowice kopalni ROW. Drugie miejsce rok temu wywalczył Adam Prychocen z kopalni Mysłowice-Wesoła a trzecie Damian Stokłosa z kopalni Ziemowit. Organizatorzy ?Pracuję bezpiecznie? na podstawie dotychczas rozwiązanych testów szacują, że liderem pod względem aktywnego uczestnictwa jest (nie po raz pierwszy) załoga kopalni Mysłowice-Wesoła. Za nią plasują się w tej chwili górnicy ruchu Chwałowice kopalni ROW oraz gliwickiej kopalni Sośnica.
– Rekordzista do tej pory rozwiązał 3 143 testy. W jednym miesiącu mieliśmy też pracownika, który odpowiedział pozytywnie na zadane pytania 49 017 razy. W sumie w konkursie padło do tej pory prawie 1,4 mln pytań i rozwiązano ponad 45,5 tys. testów. Mamy także jednego pracownika, który z punktowanych testów miesięcznych zdobył komplet punktów ? wylicza dyrektor Grzegorz Ochman.
Na zdjęciach: zwycięzcy 19. konkursu ?Pracuję bezpiecznie? z 2022 r.; dyr. Grzegorz Ochman; plakat 20. konkursu ?Pracuję bezpiecznie” (fot. PGG S.A.)