Dwugodzinny strajk w kopalniach PGG

17 stycznia na pierwszej zmianie w kopalniach grupy PGG SA odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Obecnie kopalnie pracują normalnie.
Strajk związany był z żądaniem związków zawodowych podwyżki wynagrodzeń o 12 proc. oraz podjęciu prac mających na celu poprawę sytuacji branży.
Po zakończeniu strajku delegacje związkowców mają odwiedzić biura poselskie wybranych posłów PiS m.in. biuro premiera Mateusza Morawieckiego oraz Adama Gawędy, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Zarząd Polskiej Grupy Górniczej wyraża otwartość na kontynuowanie rozmów oraz deklaruje przekazanie dodatkowych środków na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki zostaną wypracowane. ? Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski. Dotychczas ? przez lata funkcjonowania PGG ? dzięki dobremu i odpowiedzialnemu dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachować stały wzrost płac, przy utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego spółki. To wielka wartość, której nie możemy dziś zaprzepaścić ? podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG S.A
Wynagrodzenia stanowią mniej więcej połowę kosztów stałych PGG S.A. Spółka zachęca stronę społeczną do tego, aby w negocjacjach o przyszłym systemie płacowym rozważyć również nowe, racjonalne formuły kształtowania wynagrodzeń w PGG S.A.