Działania Grupy JSW wśród najlepszych praktyk odpowiedzianego biznesu

15 kwietnia b.r., już po raz dziewiętnasty Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce (FOB) ogłosiło raport ?Odpowiedzialny Biznes w Polsce?. Podsumowując i analizując kluczowe dla odpowiedzialnego biznesu wydarzenia 2020 roku, eksperci organizacji wskazują w raporcie najciekawsze i godne naśladowania praktyki biznesowe minionego roku. Kolejny już raz zwrócili oni uwagę na działania realizowane przez Grupę JSW.

W tegorocznej edycji raportu wskazano aż pięć dobrych praktyk Grupy JSW: ?Ratownicy kontra COVID-19?, ?Kampania społeczna ?STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika?, ?Lek na COVID-19 dzięki górnikom z JSW?, ?Zodox? oraz ?Kopalnia Wiedzy JSW: portal edukacyjny dla dzieci?.
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii. Dlatego też działalność społeczna wielu firm, w tym Grupy JSW, koncentrowała się na walce z COVID-19. Uwagę ekspertów FOB zwróciło zaangażowanie górników, w tym włączenie się ratowników górniczych, będących wykwalifikowanymi ratownikami pierwszej pomocy, w pomoc lekarzom w szpitalach tymczasowych, zaangażowanych w walkę z wirusem SARS-CoV-2. Działanie pozwoliło częściowo odciążyć pracowników służby zdrowia, a tym samym zapewniać w krytycznych momentach wydolność systemu opieki zdrowotnej. Zauważono również bezprecedensową kampanię społeczną, która miała bronić górników przed falą hejtu, której ofiarą padli wiosną 2020 roku. Firma stanęła w obronie pracowników, którzy najpierw zostali zaatakowani przez chorobę, a następnie przez własnych sąsiadów obawiających się zakażenia. Ważne jest to, że ci sami górnicy odpowiedzieli na falę niechęci i strachu, zaangażowaniem w pomoc innym. Nie tylko pomagając w szpitalach, ale masowo oddając bezcenne osocze. Osocze zwierające przeciwciała, które stało się bronią w walce z wirusem w okresie, w którym nie były jeszcze dostępne jakiekolwiek szczepionki. Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji (PGWiR), należące do Grupy JSW, zaczęło z kolei oferować ZODOX ? środek działający bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Skutecznie pozwala on dezynfekować różnego rodzaju powierzchnie w zakładach przemysłowych, czy obiektach użyteczności publicznej. Ostatnia z praktyk Grupy JSW, która została opisana w raporcie, to projekt w ramach autorskiego programu Kopalnia Wiedzy JSW. Przy wsparciu JSW, ale też m.in. z udziałem sportowców z drużyn wspieranych przed JSW, udało się stworzyć wyjątkowy portal edukacyjny dla dzieci i młodzieży. To również odpowiedź na wyzwania pandemii, która sprawiła, że edukacja przeniosła się do świata wirtualnego.
Odpowiedzialne za opracowanie raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu to organizacja ekspercka, będąca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla polskiego CSR. Inspiruje biznes, który zmienia świat, i łączy ludzi, którzy zmieniają biznes. Działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Forum to grono ekspertów i specjalistów z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju.