Działania organów nadzoru górniczego w związku z powodzią

W związku z trwającą sytuacją powodziową w części kraju, organy nadzoru górniczego monitorują stan zagrożenia w odkrywkowych zakładach górniczych, zlokalizowanych w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Okręgowe Urzędy Górnicze w Katowicach, Rybniku i we Wrocławiu na bieżąco są informowane przez kierowników ruchu zakładów górniczych o aktualnej sytuacji na terenach kopalń.
W kopalniach, w których występowało potencjalne zagrożenie zalaniem, podjęto działania polegające m.in. na wycofaniu maszyn samojezdnych do miejsc bezpiecznych, stosownym zabezpieczeniu urządzeń pływających (w przypadku prowadzenia eksploatacji spod lustra wody), a także demontażu silników elektrycznych wraz z osprzętem oraz zabezpieczeniu stacji transformatorowych. Z miejsc zagrożonych zostały usunięte zbiorniki z paliwem oraz olejami. Ponadto dokonano przeglądu oraz przygotowano sprzęt służący do odpompowywania nadmiaru wody, w niektórych przypadkach uzupełniając posiadane wyposażenie o dodatkowe urządzenia. W sobotę i niedzielę (14 i 15 września) odpowiednie służby zakładów górniczych prowadziły całodobowe dyżury i obserwacje stanu zagrożenia w kopalniach.
Racibórz Dolny-Nieboczowy, Ligota Tworkowska. Według otrzymanych informacji, do godzin porannych w dniu 16 września 2024 r. nie stwierdzono zagrożenia dla mienia odkrywkowych zakładów górniczych zlokalizowanych w wymienionych województwach.
Decyzją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w dniu 15 września o godz. 5 rozpoczęto napełnianie zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny”, wskutek czego doszło do zalania odkrywkowego zakładu górniczego „Bieńkowice” zlokalizowanego wewnątrz tego zbiornika. Kopalnia była przygotowana na taką okoliczność.
Do czasu ustabilizowania się sytuacji hydrologicznej w dalszym ciągu będzie prowadzony monitoring i wdrażanie działań zapobiegających przed skutkom ewentualnego zwiększonego dopływu wód do wyrobisk odkrywkowych.
Fot. Piotr Borowiak/Wikipedia