Dziesiąta rocznica katastrofy na ruchu Śląsk kopalni Wujek

18 września 2009 roku około godziny 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do tragicznego zdarzenia ? wybuchu metanu na poziomie 1050 metrów. Podczas zdarzenia i w jego następstwie życie straciło dwudziestu górników, 34 zostało poszkodowanych, z czego 25 ciężko. Łącznie w strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby.
18 września 2019 w 10. rocznicę katastrofy, w kopalni Śląsk (obecnie oddział KWK Śląsk SRK SA) odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
O godzinie 9.00. została odprawiona msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej?Kochłowicach, a następnie o 10.30 przedstawiciele zarządu PGG, związków zawodowych, parlamentarzyści oraz rodziny, bliscy i koledzy zmarłych górników. złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary.
Listy do uczestników uroczystości skierowali minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Uroczystości przy kopalni Śląsk odbyły się prawdopodobnie po raz ostatni. Ze względu na likwidację kopalni pomnik ma zostać przeniesiony do Rudy Śląskiej – Kochłowic na działkę, którą udostępni parafia pw. Trójcy Przenajświętszej.