Enea zbuduje na Lubelszczyźnie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do ok. 30 MW. Nowoczesne źródła energii odnawialnej powstaną na terenach, które są własnością kopalni Bogdanka, położonych w gminach Puchaczów i Cyców. Firmy zakładają współpracę w innowacyjnej formule cPPA, znacznie obniżającej koszty energii dla odbiorcy końcowego, czyli kopalni. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezesi obu firm w obecności wiceministra inwestycji i rozwoju, Artura Sobonia.
To kolejny projekt, wykorzystujący synergie potencjału pomiędzy koncernem Enea, większościowym udziałowcem Bogdanki, a lubelską firmą. Kopalnia dysponuje gruntami, których część doskonale nadaje się do wykorzystania przy budowie instalacji, generującej energię elektryczną ze światła słonecznego. Wpisuje się to w plany Enei, związane z dynamicznym rozwojem tego typu źródeł. W ramach współpracy w najbliższych latach na łącznej powierzchni ok. 55 ha powstaną instalacje, które będą mogły produkować do ok. 30 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Całość wytworzonej w ten bezemisyjny sposób energii trafi do Bogdanki, zasilając kopalnię i jej procesy produkcyjne.
Enea będzie sprzedawać Bogdance energię pochodzącą z wybudowanych w ramach projektu instalacji fotowoltaicznych w formule cPPA (z ang. corporate Power Purchase Agreement). Oznacza to bezpośrednią sprzedaż energii do odbiorcy końcowego, co pozwoli Bogdance znacznie obniżyć koszty jej zakupu. Z kolei Enea, jako właściciel instalacji, uzyska gwarancję sprzedaży wyprodukowanej energii po korzystnych dla obu stron cenach.