Europarlamentarzyści ponad podziałami deklarują wspólne działania w sprawie dyrektywy metanowej

Deklarację w sprawie zmian w zapisach unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu podpisali 25 marca 2023 roku w Katowicach europarlamentarzyści z różnych opcji politycznych, przedstawiciele zarządu PGG S.A. i JSW S.A. oraz związkowcy. Wejście w życie przepisów w proponowanym kształcie grozi likwidacją kopalń. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że podejmą wszelkie możliwe działania, które sprawią że krzywdzące dla polskiego przemysłu wydobywczego rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w życie obecnym kształcie.

– To było merytoryczne spotkanie. Udało się uniknąć sporów politycznych ? mówił po spotkaniu szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Zaznaczył, że w podpisanej deklaracji wszyscy zobowiązali się do tego, że podejmą wszelkie możliwe działania, aby w swoich frakcjach politycznych doprowadzić do takich zmian zapisów rozporządzenia, by nie zagrażały funkcjonowaniu polskiego górnictwa. – Możliwości technicznych już wiele nie ma, ale są jeszcze pewne furtki, z których być może eurodeputowani będą chcieli skorzystać ? dodał Dominik Kolorz.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy związków zawodowych: Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce i Porozumienia Związków Zawodowych Kadra. Zaproszenie przyjęli eurodeputowani: Jerzy Buzek, Beata Szydło, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Łukasz Kohut i Marek Balt.
Uczestniczyli w nim: prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. rozwoju Wojciech Kałuża.
Stronę związkową reprezentowali przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała oraz szef PZZ ?Kadra? Dariusz Trzcionka.
– Wszyscy siedzący na sali, i związkowcy, posłowie i pracodawcy zgodzili się co do tego, że jedziemy na jednym wózku i wszyscy będziemy wspólnie pracować, żeby zmienić to niekorzystne rozporządzenie, zaczynając od wysokości opłat, kończąc na tonażu, od którego kary za metan miałyby być liczone – tłumaczył szef śląsko-dąbrowskiej ?Solidarności?.
Zapowiedział, że związkowcy planują zorganizować niebawem kolejne tego typu spotkanie w sprawie unijnej dyrektywy dot. metanu. Tym razem chcą zaprosić przedstawicieli rządu, między innymi premiera Mateusza Morawieckiego i minister klimatu Annę Moskwę.
– Niewątpliwym jest, że do tego procesu trzeba rząd włączyć ? zaznaczył Dominik Kolorz.