Wzruszające chwile przeżyła załoga Spółki WĘGLOKOKS KRAJ ? wyniesienia figury Świętej Barbary na powierzchnię.
31 stycznia br. na Ruchu Piekary wydobyta została ostania tona węgla ? wydarzenie zakończyło 65-letnią historię kopalni. 17 lipca o godz. 10:00 miała miejsce kolejna przełomowa chwila, po raz ostatni górnicy udali się na poziom 438 do kapliczki Świętej Barbary ? patronki górników ? dziękując za wszystkie lata opieki i bezpieczne powroty do domu.
Krótkie nabożeństwo poprowadził Ksiądz Grzegorz Kapuła z Parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich, udzielając wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa oraz dziękując władzom Spółki za odpowiedzialne zarządzanie kopalnią i przemyślane decyzje.
Figura została przetransportowana na powierzchnię przez zastęp ratowników i przewieziona na Cechownię Ruchu Piekary. Wydarzenie podsumował prezes WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o. ? Grzegorz Wacławek, który razem z dyrektorem KWK Bobrek-Piekary ? Krzysztofem Jamką, podziękował wszystkim pracownikom i poinformował, że wkrótce Figura trafi tam, gdzie teraz będzie potrzebna najbardziej tj. na Ruch Bobrek do kapliczki na poziomie 726.
Historia kopalnianej figury Świętej Barbary sięga roku 1990, kiedy to Niezależny Związek Zawodowy ?Solidarność? Andaluzja przy Kompanii Węglowej zakupił rzeźbę w Pracowni Rzeźbiarskiej Schaefera w Piekarach Śląskich. 2 grudnia 1990 r. figura została poświęcona przez Arcybiskupa Damiana Zimonia Metropolitę Katowickiego na poziomie 415 KWK ?Andaluzja?. Przez 16 lat górnicy zanosili tam swoje prośby.
W związku z połączeniem KWK ?Andaluzja? z KWK ?Julian? i rozpoczęciem wydobycia węgla w filarze ochronnym w listopadzie 2007 r. figura została wydobyta na powierzchnię i po konserwacji została tymczasowo umieszczona na ołtarzu św. Barbary w cechowni KWK ?Andaluzja?.
Początkowo były plany wybudowania nowej kapliczki w rejonie szybu ?Dołki?. Ostatecznie postanowiono, że nowa kaplica zostanie wykonana w ZG ?Piekary? na poziomie 438 m., tam została umieszczona figura Świętej Barbary.
Uroczystości poświęcenia nowej kaplicy 26 kwietnia 2008 r. dokonał ks. Władysław Nieszporek, proboszcz Bazyliki Matki Boskiej Piekarskiej.
Kult Świętej Barbary to nie tylko tradycja dla braci górniczej, to przede wszystkim potrzeba serc górników.