Film ?W nich cała nadzieja? na hałdzie w Łaziskach Górnych

Film ?W nich cała nadzieja? na hałdzie w Łaziskach Górnych zbiera pozytywne recenzje. Niebawem premiera

Film w reżyserii Piotra Biedronia ?W nich cała nadzieja?, który powstał na hałdzie „Skalny” należącej do kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, zbiera pozytywne recenzje. Produkcja została zaprezentowana w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbywa się od 18 do 23 września. Obraz kreuje postapokaliptyczną wizję świata. Premiera zaplanowana jest na 24 listopada, wcześniej odbędzie się pokaz filmu na łaziskiej hałdzie.
?W nich cała nadzieja? porusza temat przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się technologii. W postapokaliptycznej rzeczywistości Ewa (Magdalena Wieczorek) walczy o przetrwanie i zmaga się? z dotkliwą samotnością?. Jednak prawdziwy dramat zaczyna się?, gdy wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem ? Robotem (Jacek Beler). Rozgrywa się? wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, okazuje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.
Zdjęcia na hałdzie realizowane były 9 dni, ale filmowcy wspominają, że praca trwała dzień i noc. – Zanim trafiliśmy na hałdę w Łaziskach to zwiedziliśmy wiele takich obiektów. Jednak by można było zrealizować zdjęcia musiała to być hałda zrekultywowana. Hałda w Łaziskach spełniała ten warunek. Wsparcia udzieliła nam Polska Grupa Górnicza. Od samego początku współpraca z dyrektorem kopalni Bolesław Śmiały układała się doskonale, mogliśmy liczyć na jego pomoc ? zaznacza producent wykonawczy filmu Leszek Iwaniak.
Teraz gotowa produkcja wróci w to miejsce. Bowiem zanim nastąpi ekranowy debiut, film będzie miał prapremierę na łaziskiej hałdzie. Zaprasza na nią dyrektor kopalni Bolesław Śmiały Grzegorz Conrad: – Będzie to specjalny pokaz dla pracowników kopalni i mieszkańców. Na szczycie hałdy stanie telebim, będą leżaki. Będzie można przekonać się i porównać, jak ta przestrzeń wypadła w filmie. Hałda jest obecnie zielonym miejscem, na potrzeby produkcji przeszła komputerową obróbkę ? podkreśla dyrektor kopalni Bolesław Śmiały Grzegorz Conrad.
Hałda Skalny w Łaziskach Górnych jest jedną z największych w Europie. Wysokość? bezwzględna hałdy to prawie 100 metrów, zajmuje powierzchnię 30 ha. Pokaz w miejscu gdzie powstały zdjęcia zaplanowany jest na 29 września, wstępnie na godzinę 19.00. Wstęp jest wolny.
W filmie wystąpiło dwóch aktorów. Rolę główną zagrała Magdalena Wieczorek, a głosu robotowi użyczył Jacek Beler. ?W nich cała nadzieja? to pełnometrażowy debiut fabularny Piotra Biedronia, twórcy filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, który jest także autorem scenariusza. W projekcie wzięli także udział: scenograf – Marek Zawierucha, autor zdjęć – Tomasz Wójcik, muzyka – Łukasz Pieprzyk, montaż – Marceli Majer, dźwięk – Bart Putkiewicz. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentką obrazu jest Beata Pisula – K&K Film Selekt. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.
Zdjęcia: materiały promocyjne Galapagos Films/ Wiktor Obrok