Fundacja JSW wspiera szycie maseczek

W Pracowni Krawieckiej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie ruszyła akcja szycia maseczek dla szpitala w Raciborzu. Pracownia powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji JSW. O podobne wsparcie do niej zwróciło się też Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach.
Pierwsza partia maseczek ? dokładnie 420 sztuk ? trafiła już z Mszany do raciborskiego szpitala. ? Maseczki szyją pracownicy naszego ośrodka. To pięć osób, które przeszły przeszkolenie na profesjonalnym sprzęcie przez wykwalifikowaną krawcową ? mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. ? Maszyny pracują pełną parą, aby wesprzeć personel medyczny niosący ulgę chorym.
Fundacja JSW wsparła zakup maszyn krawieckich przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie kwotą 18 tys. złotych. Tuż po wybuchu pandemii koronawirusa do Pracowni Krawieckiej przy Ośrodku zgłosił się raciborski szpital. To przede wszystkim do niego trafiły maseczki uszyte w Gogołowej (gmina Mszana), choć zostaną też wykorzystane w innych placówkach opiekuńczych powiatu raciborskiego. Z podobną prośbą do ośrodka zgłosił się też powiat wodzisławski. Jego dyrekcja zapewnia, że materiałów wystarczy na przygotowanie jeszcze co najmniej kilkuset maseczek ochronnych.
Z kolei jeszcze w tym tygodniu na konto Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach wpłyną pieniądze z darowizny, którą Fundacja JSW wesprze kolejną akcję szycia maseczek. Chodzi o 12 tys. złotych, które koło chce przeznaczyć na zakup maszyn do szycia, tkanin oraz innych materiałów niezbędnych do przygotowania maseczek. ? Do tej pory przygotowaliśmy już 3,5 tys. masek z własnych materiałów i ze środków od sponsorów, ale nasze możliwości finansowe już się wyczerpały, a potrzeby są znacznie większe ? mówi Magdalena Sieńko z Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach. ? Chętnych do pracy, ale i chętnych na maseczki nie brakuje.
Gotowe maseczki będą przekazywane sukcesywnie Wojewodzie Śląskiemu oraz instytucjom publicznym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie. ? Przyznając dofinansowanie, nie mieliśmy wątpliwości, że takie przedsięwzięcia, służące ochronie zdrowia i poprawie bezpieczeństwa w tak trudnym dla wszystkich czasie, powinniśmy wspierać ? mówi Artur Dyczko, prezes i zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych.