GK JSW – Partner dla polskiego atomu

Grupa Kapitałowa JSW jest gotowa uczestniczyć w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. JSW SA dysponuje surowcem krytycznym dla UE, który jest niezbędny do produkcji stali, która z kolei jest niezbędna do budowy elektrowni jądrowych.

– Jesteśmy gotowi zagwarantować dostawy polskiego węgla metalurgicznego i koksu do produkcji stali, która to będzie potrzebna do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – deklaruje Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa JSW SA ds. rozwoju. – Nasza Grupa Kapitałowa jest gotowa włączyć się w konfigurację modelu łańcucha dostaw na rzecz budowy elektrowni jądrowych. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem oraz Generalnymi Wykonawcami zaangażowanymi w budowę polskich elektrowni jądrowych – mam tutaj na myśli m.in. Konsorcjum Westinghouse i Bechtel czy EDF – dodaje Jarosław Kluczniok.
Ewentualny udział GK JSW przy budowie elektrowni jądrowych, to wzrost i gwarancja zaangażowania polskiego przemysłu i polskich surowców przy budowie strategicznej infrastruktury energetycznej dla naszego kraju. GK JSW zamierza aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, co jest również elementem planowanej długoterminowej transformacji segmentu wydobywczego oraz analizowanymi możliwościami dywersyfikacji biznesowej GK JSW.
Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego/metalurgicznego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Grupa JSW jest aktywnym uczestnikiem łańcucha dostaw: węgiel koksowy/metalurgiczny – koks – stal, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i transformacji gospodarki Polski oraz całej Unii Europejskiej. Stal jest wykorzystywana jest m.in. do produkcji turbin wiatrowych, maszyn, pojazdów (w tym elektrycznych), konstrukcji budowlanych. Działalność Grupy Kapitałowej JSW ma kluczowe znaczenie w transformacji i tworzeniu gospodarki neutralnej klimatycznie.