Gminy dziękują za węgiel
z kopalń PGG S.A.

Do przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. napływają listy od gmin z podziękowaniami za współpracę związaną ze sprzedażą węgla dla gospodarstw domowych. W minionym sezonie grzewczym umowy z PGG S.A. w tym zakresie podpisało około tysiąca samorządów. Od listopada zeszłego roku do kwietnia tego roku trafiło do nich ponad milion ton węgla z kopalń PGG S.A.

W ostatnim czasie podziękowania dla PGG S.A. napłynęły z Zakopanego, Mysłowic, Młodzieszyna, Osjakowa, Korczewa, Korczyna, Skaryszewa i Sośnicowic. W listach przedstawiciele tych gmin podkreślają, że współpraca z PGG S.A. pozwoliła zapewnić mieszkańcom bardzo korzystną cenę tego paliwa stałego. Dziękują za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość pracowników PGG S.A., z którymi byli w stałym kontakcie. Podkreślają też, że liczą na dalszą współpracę.
Gminy organizowały sprzedaż paliwa stałego w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. PGG S.A. była jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. Węgiel dostarczały też spółki: PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakładała, że mogły one kupować węgiel od jego producentów i importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina sprzedawała węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.
Proces dystrybucji węgla z PGG S.A. do gmin usprawnili Kwalifikowani Dostawcy Węgla. Sieć jest stale rozbudowywana, aby pokryć zasięgiem wszystkie obszary Polski, w których jest zwiększony popyt na węgiel z krajowych kopalń.
Zbudowana w ciągu kilkunastu tygodni zeszłego roku sieć KDW dysponowała około 100 składami węgla. Obecnie liczy już ponad 160 składów węgla.
PGG S.A. sprzedaje też wegiel indywidualnym odbiorcom. W 2022 r. w e-sklepie PGG S.A. zaopatrzyło sie bisko pół miliona klientów, którzy kupili około 1,5 mln ton węgla. W 2023 r. od stycznia do końca maja e-sklep PGG S.A. obsłużył już 70 tys. klientów, sprzedając 125 tys. ton węgla.