Sprzed Krzyża-Pomnika przy kopalni Wujek 13 września 2023 roku wyruszyła 16 osobowa pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Uczestnicy ?Biegu Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego? na miejsce dotrą dzień później, 14 września, w 76. rocznicę urodzin kapelana Solidarności, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. To już osiemnasta edycja biegu.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Proboszcz parafii ks. Ireneusz Tatura podkreślał, że wszyscy pielgrzymujemy – Pielgrzymka to jest obraz całego naszego życia, każdy z nas kiedy się narodził to wyruszył w drogę. Celem jest życie wieczne ? mówił kapłan.
Po nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II i przemaszerowali pod Pomnik-Krzyż przy kopalni Wujek, gdzie oddali hołd dziewięciu górnikom, zastrzelonym przez zomowców na początku stanu wojennego. Zebranych powitał przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. Wojciech Szwed. W ceremonii uczestniczyli biegacze, organizatorzy, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, a także młodzież z pobliskich szkół. Byli także przedstawiciele PGG S.A., wiceprezes ds. pracowniczych Jerzy Janczewski oraz dyrekcja kopalni Wujek-Staszic.
List do uczestników uroczystości wystosował szef rządu, w którym dziękował organizatorom i uczestnikom biegowej pielgrzymki: ?Mam wielką nadzieję, że stanie się to wydarzenie hołdem oddanym tym, którzy walczyli, a także tym, którzy przez lata kultywują pamięć o bohaterach naszej najnowszej historii. Bez ówczesnej determinacji, bez wiary w sens tamtej walki nie byłoby nas tutaj, nie byłoby wolnej Polski? ? napisał premier Mateusz Morawiecki. List premiera odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który też wygłosił krótkie przemówienie. Głos zabrali także prezydent Katowic Marcin Krupa oraz burmistrz Knurowa Adam Rams.
– To wielka rzecz, że od osiemnastu lat kultywujecie tę wspaniałą tradycję ku czci poległych górników, ale też wszystkich tych, którzy byli represjonowani przez system komunistyczny ubiegłego wieku. Dziękuję, bo to jest bardzo wymowne. Dzisiaj jest to istotne, żeby w szczególności młodemu pokoleniu pokazywać, jak ważne były to sprawy dla nas wszystkich. Jak wiele trzeba było narażać, łącznie ze swoim życiem, aby dzisiaj móc powiedzieć, że żyjemy w wolnej Polsce ? mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.
Wojewoda śląski, nie tylko przemawiał przed Krzyżem-Pomnikiem, ale też szybko przebrał się w strój biegacza i przebiegł razem z pielgrzymką katowicki odcinek trasy do Pomnika Powstańców Śląskich. ? Jestem w całkiem niezłej formie, bo wróciłem do intensywnego biegania. Pięć kilometrów tej trasy to nie jest dla mnie duże wyzwanie, ale jakże jest to szlachetne wydarzenie i dla mnie wielki zaszczyt, że mogę biec razem z tymi , którzy pielgrzymują do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Katowicki odcinek trasy przebiegli też między innymi przedstawiciele katowickiego IPN, a także młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej imienia Dziewięciu Górników z Wujka. ? Chodzimy na treningi lekkoatletyczne i lubimy biegać- zapewniają Mateusz i Janek. – Dobrze, że jest taki bieg, bo ludzie dzięki niemu nie zapomną o górnikach, którzy zginęli ? dodaje Szymon. ? W biegu uczestniczą uczniowie klas szóstych, siódmych i jeden z klasy ósmej. To ważny bieg by pamięć kultywować, a dla młodzieży taki bieg to najlepszy sposób, bo na długo zapadnie w ich pamięci – uważa nauczycielka WF Agata Rak-Wywiał
Pomysłodawcą biegu jest samorządowiec z Knurowa Marian Gruszka, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był pracownikiem kopalni Wujek. Marian Gruszka jest uczestnikiem sztafet i maratonów m.in. w Londynie, Berlinie, Rzymie i Fatimie i organizatorem pielgrzymek biegowych do Piekar Śląskich. Brał udział we wszystkich edycjach ?Biegu Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego? ? Przez te 18 lat, drogi się zmieniły i przewinęły się dziesiątki biegaczy. Z pierwszej ekipy zostałem tylko ja i Grzegorz Wójcik. Cieszy mnie to, że co roku dołączają się młodzi ludzie. Dla mnie bieg w tej pielgrzymce to przeżycie emocjonalne – wyjaśnia Marian Gruszka,
– Pierwszy raz biorę udział w takiej pielgrzymce. Czego się spodziewam? Pokonania własnych barier, ale jestem w klasie mundurowej, także wysiłek nie jest mi obcy ? mówi Nadia Cieśla, która ma 18 lat.
– Po raz szósty biorę udział w biegu, trasę trzeba sobie najpierw w głowie sobie poukładać. Ja nie musiałem ćwiczyć dodatkowo, bo cały czas jestem aktywny, tutaj nie biegną przypadkowi ludzie. Najważniejsze momenty to katowicki odcinek, kiedy biegnie nas więcej i ostatni odcinek, gdzie w w okolicach Janek biegniemy razem całe 21 km ? zaznacza ratownik górniczy z kopalni Wujek z siedemnastoletnim stażem Aleksander Sułkowski.
Ostatni odcinek, od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przebiegną w zwartej grupie, dołączą do nich przedstawiciele Akcji Katolickiej z Warmii i Radomia. Zakończenie biegu zaplanowano na 17.15, później odbędzie się msza w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Bieg ma formę sztafety. Trasa biegu wiedzie przez Siewierz, Włoszczowę, Końskie, Radom, z noclegiem w Sielpi Wielkiej. Liczącą ok. 300 km trasę z Katowic do Warszawy uczestnicy pokonują etapami w parach, zmieniając się co 5 km. Uczestnicy sztafety biegną w charakterystycznych koszulkach z wizerunkami dziewięciu pomordowanych górników i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na tle Krzyża kopalni Wujek.
Patronat Honorowy objęli Metropolita Katowicki Arcybiskup Adrian Galbas, Przewodniczący NSZZ?Solidarność? Piotr Duda, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Prezydent Miasta Knurów?Adam Rams, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej?Karol Nawrocki, Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej?Urszula Furtak.
Organizatorami są: Społeczny Komitet Pamięci 9 Górników, Solidarność, Samorząd dla Mieszkańców z Knurowa. Współorganizatorami: gmina Knurów, katowicki IPN, Akcja Katolicka, a partnerem Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Tekst Daria Klimza Fot. PGG S.A. Bożena Sieja