Górnicy kolędowali z orkiestrą symfoniczną PGG w Panewnikach

Już po raz drugi górnicy i mieszkańcy zebrali się 30 stycznia w bazylice franciszkanów w Katowicach Panewnikach na dorocznym Wielkim Kolędowaniu z Polską Grupą Górniczą. Wspaniałą muzyczną ucztę najpiękniejszych kolęd zapewnili muzycy orkiestr pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego i Mirosława Kaszuby.
Mszę św. w intencji górników, ich rodzin oraz Polskiej Grupy Górniczej celebrował przed koncertem bp sufragan archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. W homilii podkreślił, że górnicze kolędowanie z PGG u żłóbka betlejemskiego uroczyście zamyka radosne przeżywanie kościelnego okresu Bożego Narodzenia. Zachęcał jednak wiernych, aby przenieśli w sercach związaną z nim radość na dalszą część roku.
Oprawę liturgii eucharystycznej zapewniła orkiestra dęta kopalni Wujek pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. W intencji górników i PGG modlili się w bazylice Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów sami ojcowie zakonni, przedstawiciele spółki, dyrektorzy kopalń, górnicy i wielu parafian oraz mieszkańców, którzy przybyli do Panewnik na wieczorne kolędowanie.
Po mszy św. w wypełnionej po brzegi świątyni w Panewnikach rozbrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy w znakomitej aranżacji Andrzeja Marko na orkiestrę symfoniczną i śpiew, znane melomanom z legendarnej już płyty ?O gwiazdo betlejemska?, za którą w 1999 r. orkiestra kopalni Staszic prowadzona przez Grzegorza Mierzwińskiego zdobyła prestiżowy tytuł ?Złotej Płyty?.
W czwartek w mistrzowskim repertuarze wystąpili wspaniali kontynuatorzy zespołu sprzed prawie ćwierćwiecza – muzycy Symfonicznej Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej. Dyrygent Grzegorz Mierzwiński zaprosił do wykonania kolęd z orkiestrą świetnych solistów. Wystąpiły siostry Lucyna i Justyna Jarząbek (sopran), Kinga Czyż (mezzosopran) oraz Adam Żak (baryton, który przed laty uczestniczył w nagraniu Złotej Płyty w katowickim studio Polskiego Radia).
Artystom, publiczności oraz Polskiej Grupie Górniczej za wspaniałe muzyczne wrażenia i liczny udział w wydarzeniu serdecznie dziękował o. Alan Rusek OFM – proboszcz parafii i kustosz Panewnik. Wyraził nadzieję, że doroczne górnicze kolędowanie w bazylice franciszkanów stanie się trwałą i piękną panewnicką tradycją.