Górnicy testują nową odzież ochronną

W kopalniach Piast-Ziemowit oraz ROW należących do PGG S.A. ruszają testy odzieży ochronnej. Wytypowanych zostało 20 górników, którzy przez najbliższe miesiące będą sprawdzać wytrzymałość i funkcjonalność nowych zestawów ubrań do pracy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki, które mają być trwalsze i bardziej ergonomiczne.

– Tu nie chodzi o pokaz mody, ale o funkcjonalność odzieży i wyeliminowanie skarg dotyczących ich jakości. Część uzgadnianego obecnie ze stroną społeczną Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jest poświęcona sprawom BHP. Znalazł się tam zapis dotyczący przydziału odzieży roboczej. Teraz odzież wymieniana jest w różnych okresach czasu niezależnie od stopnia jej zużycia. Docelowo ma być bardziej trwała i ergonomiczna, dostosowana do niekorzystnych warunków mikroklimatycznych, użytkowana aż do zużycia? wyjaśnia główny specjalista i koordynator z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Marek Pawełczyk.
Pod ziemią testowane są komplety odzieży ochronnej od różnych producentów, którzy spełniają wymagania prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w kopalniach w atmosferze zagrożonej wybuchem. Odzież wykonana jest ze specjalnych tkanin o odpowiedniej wytrzymałości . Obecnie testowane bluzy i spodnie są utrzymane w kolorystyce granatowej, z żółtymi fluorescencyjnymi wstawkami i srebrnymi odblaskami, natomiast koszulki są czarne i mają naszyte srebrne pasy odblaskowe. Planowane jest testowanie odzieży kolejnego producenta, który przedstawił już jej wzory. Po uzyskaniu certyfikatów pozwalających na użytkowanie jej pod ziemią zostanie przekazana górnikom do testów.
Przypomnijmy, że PGG S.A. od paru miesięcy w kilku kopalniach testuje też automaty, które wydają górnikom rękawice ochronne, a także maski przeciwpyłowe, okulary czy zasypki. Działają 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Maszyny są tak zaprogramowane, że wydają pracownikom dokładnie tyle środków ochrony osobistej, ile potrzeba. Docelowo mają stanąć we wszystkich kopalniach.