Górnicy z Wujka pod ziemią ?pompowali? dla chorej Natalki

Górnicy kopalni Wujek w PGG S.A. wzięli udział w akcji charytatywnej #GaszynChallenge zbierając pieniądze na ratowanie pięcioletniej Natalki, która walczy o życie.
Kopalnia Wujek w Katowicach została nominowana przez marynarzy z Dywizjonu Okrętów Podwodnych RP. Górnicy z kolei swoje wyzwanie rzucili uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach przy ul. Mikołowskiej, kształcącej młodych adeptów górnictwa.

#GaszynChallenge to spontaniczna inicjatywa niesienia pomocy, która od kilku miesięcy ze wspaniałym efektem ogarnia całą Polskę. Uczestnicy zbierają pieniądze na lek dla dzieci cierpiących na rzadką i śmiertelną chorobę SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Ratunkiem dla chorych jest jedyna dostępna obecnie na świecie terapia genowa, której koszt wynosi aż 9 mln zł. Akcję zapoczątkował strażak OSP z miejscowości Gaszyn w województwie łódzkim, zawiedziony, że zbiórki nie przynosiły zamierzonych efektów. Zasady są proste: nominowane osoby lub zespoły muszą wykonać 10 pompek i wpłacają minimum 5 zł na konto pomocy. Jeżeli nie uda im się wykonać ćwiczenia w ciągu 48 godzin, stawka rośnie do 10 zł. Zasady można łamać, ale tylko na korzyść obdarowanych! Uczestnicy uwieczniają swoje ćwiczenia na filmikach w Youtube, dzięki którym akcja nabiera ogromnej popularności.
W kopalni Wujek ?pompowanie? odbyło się w niezwykłych miejscach, bo w podziemnym wyrobisku oraz pod Krzyżem Pomnikiem na pl. NSZZ Solidarność ku czci górników kopalni Wujek poległych 16 grudnia 1981 r. Film, który zrobił w Youtube duże wrażenie, zrealizował Piotr Simon, pracownik wentylacji w kopalni Wujek. Górnicy zebrali sumę 2370 zł, jedną z najwyższych wpłat w dotychczasowym przebiegu zbiórki.
Akcję #GaszynChallenge można śledzić m.in. na portalu internetowym napompowani.com, a zbiórki pieniędzy prowadzone są w tej chwili na rzecz już kilkudziesięciu dzieci.
Pięcioletnia Natalka jest wyjątkiem wśród chorych: do tej pory dla dzieci w jej wieku nie było już szans, bo warunkiem było podanie terapii do ukończenia drugiego roku życia. Jednak obecnie kryterium medycznym jest waga ciała dziecka – aby leczenie było skuteczne, nie może przekroczyć 21 kg.
– W tej chwili, kiedy zaczynamy ten szaleńczy wyścig, waży 16 kilogramów. Tego, że moja córeczka rośnie, nie mogę zatrzymać. Chcę tylko jednego, chcę uratować jej życie, ale bez Was nie dam rady! – pisze mama Natalki na portalu pomocowym siepomaga.pl.
Przypomnijmy, że udział w #GaszynChallenge wzięli m.in. ratownicy górniczy z Ruchu Chwałowice kopalni ROW w PGG S.A., o których pisaliśmy w lipcu tego roku.